Zamknij

Wielki przebój z „Krainy Lodu” to plagiat?

Redakcja
28.11.2017 10:21
Wielki przebój z „Krainy Lodu” to plagiat?
fot. Youtube (Walt Disney Animation Studios)

Utwór „Let It Go” w wykonaniu Idiny Menzel zrobił wielką furorę na całym świecie i stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych piosenek Disneya w historii. Okazuje się, że przebój z „Krainy Lodu” może być plagiatem. Tak przynajmniej twierdzi artysta Jaime Ciero, według którego piosenka brzmi jak jego autorska kompozycja.

Zagłosuj

Czy "Let It Go" to plagiat "Volar"?

Liczba głosów:

Singiel promujący hitowy film animowany „Kraina Lodu” z 2013 roku stał światowym przebojem, który w niektórych krajach pokrył się wielokrotną platyną. Piosenka doczekała się niezliczonej ilości nowych wersji i wielu prestiżowych nagród, w tym Oscara i Grammy.

Okazuje się, że niejaki Jaime Ciero złożył pozew do sądu, w którym atakuje Disneya, Idine Menzel oraz Demi Lovato, która stworzyła znany cover „Let It Go”. Muzyk twierdzi, że twórcy kompozycji zbyt mocno zainspirowali się jego hiszpańskojęzycznym utworem „Volar” i po prostu skopiowali go.

Zdaniem Ciero podobieństwo jest uderzające, a melodia, dźwięki czy tekst tylko to potwierdzają. W związku z poniesionymi stratami artysta żąda od Disneya zysków, które przyniosły film, ścieżka dźwiękowa i cały marketing.

Czy oba utwory naprawdę coś łączy? Posłuchaj i oceń sam.

Polska wersja „Let It Go”

Kompozycja z „Krainy Lodu” doczekała się ponad 40 różnych wersji językowych. Polską wersję zatytułowaną „Mam tę moc” zaśpiewała Katarzyna Łaska, polska wokalistka i aktorka dubbingowa.

RadioZET.pl/tmz.com/PK