Zamknij

Krzysztof Krawczyk niczym Pablo Escobar. Oto zwycięski projekt muralu, który ozdobi Opole [FOTO]

15.07.2021 14:24
Krzyszof Krawczyk
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Krzysztof Krawczyk zostanie uwieczniony na kolejnym muralu. Tym razem praca powstanie w Opolu, mieście polskiej piosenki. Poznaliśmy już projekt oraz autora wyjątkowego dzieła.

Krzysztof Krawczyk zostanie upamiętniony kolejnym muralem. Tym razem praca powstanie w mieście, z którym wokalista był artystycznie powiązany. Dzieło ozdobi jeden z budynków w Opolu, gdzie od lat odbywa się Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki, na którym Krawczyk występował wielokrotnie. Zarówno z solowym repertuarem jak i z grupą Trubadurzy.

Krzysztof Krawczyk z kolejnym muralem. Praca powstanie w Opolu

Prezydent miasta Opola zaprosił artystów tworzących murale do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie. Poprosił twórców o zaprojektowanie pracy, która uczci pamięć zmarłego niedawno Krzysztofa Krawczyka. 

Do konkursu zgłoszono 25 projektów, jednak komisja konkursowa oceniła 21 z nich, ponieważ reszta nie spełniła wymagań formalnych rywalizacji. Jak czytamy na portalu Czas na Opole, w jury zasiedli reprezentanci środowiska artystycznego, prezydenta miasta, jednostek kulturalnych oraz menadżer, a prywatnie przyjaciel Krzysztofa Krawczyka - Andrzej Kosmala.

Krzysztof Krawczyk jak Pablo Escobar lub postać z GTA: Vice City. Nowy mural ozdobi kamienicę w Opolu

Konkurs zwyciężyła praca Bruna Neuhamera, warszawskiego ilustratora, rzeźbiarza i muralisty, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Projekt artysty wyraźnie wyróżniał się na tle innych zgłoszonych prac.

Neuhamer nawiązał w swoim projekcie do amerykańskich aspiracji, marzeń i wyjazdu Krzysztofa Krawczyka do USA. Komentujący prace widzą w niej podobieństwo do stylu grafiki w grze GTA: Vice City, inni zauważyli podobieństwo Krawczyka do Pablo Escobara. Jedno jest pewne - projekt wkrótce ozdobi kamienicę przy ulicy Krakowskiej 34a w Opolu. Jak zapowiada Arkadiusz Wiśniewski, prezydent miasta - odsłonięcie muralu ma nastąpić podczas Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

Joanna Filipczyk, dyrektorka Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu w rozmowie z Czas na Opole uzasadniła wybór komisji słowami:

Zajmujący, spójny, trochę prowokujący, a przy tym sprawny warsztatowo projekt daje gwarancję powstania w Opolu bardzo interesującego muralu, który nikogo nie pozostawi obojętnym i będzie miał szansę stać się kolejną atrakcją naszego miasta.