Zamknij

10 muzycznych rekordów, które znajdziesz w księdze Guinnessa!

Redakcja
09.02.2018 14:43
10 muzycznych rekordów, które znajdziesz w księdze Guinnessa!
fot. Youtube (LuisFonsiVEVO), mat. prasowe / Sony Music

Księga Rekordów Guinnessa to kopalnia interesujących osiągnięć, których dokonali ludzie z całego świata. Okazuje się, że świat muzyki także jest pełen wielkich niespodzianek. Prezentujemy dziś dziesięć imponujących muzycznych rekordów.

Najwięcej instrumentów muzycznych użytych podczas występu

W trakcie jednego z występów w indyjskim Jorhat użyto 315 różnych instrumentów. Niektóre z ich się powtarzały, więc łączna liczba wyniosła aż 370.

Najwięcej słów w jednej piosence

Ten rekord należał jeszcze niedawno do Eminema. Przebił go jednak Harry Shotta z Wielkiej Brytanii. W nieco ponad 6-minutowym utworze „Animal” udało mu się zmieścić aż 1771 słów.

Najlepiej sprzedający się album

Szósty album Michaela Jacksona na zawsze zapisał się w historii muzyki. Niedawno minęło dokładnie 35 lat od momentu, kiedy legendarny „Thriller” pojawił się na półkach sklepowych. Rozszedł się w ponad 60 milionach egzemplarzy na całym świecie i po dziś dzień nie ma sobie równych pod względem sprzedaży.

Artysta z największą liczbą nagranych utworów

Indyjska piosenkarka Pulapaka Susheela Mohan stworzyła w swojej karierze ponad 17600 utworów. 82-letnia artysta nagrała kompozycje w kilku językach używanych na terenie Indii. Jej rekord mógłby być jeszcze większy, gdyby nie fakt, że pierwsze dzieła zaginęły.

Najkrótsza piosenka w historii

Tytuł ten należy do utworu „You Suffer” autorstwa brytyjskiej grupy Napalm Death. Kompozycja trwa zaledwie 1.316 sekundy.

Najdłuższy teledysk

Michael Jackson słynął z długich klipów. Teledysk do „Ghosts” z 1996 roku trwał niemal 40 minut i przez wiele lat był najdłuższym wideoklipem, jaki kiedykolwiek powstał. W 2013 roku rekord ten pobił jednak Pharrell Williams. Wideo do jego wielkiego przeboju „Happy” to pierwszy w historii 24-godzinny teledysk.

Koncert w najniższej temperaturze

Charlie Simpson to popularny brytyjski artysta. Jeden z jego koncertów zapisał się na stałe w historii muzyki. W listopadzie 2012 roku zagrał koncert w syberyjskim Ojmiakonie, który jest uznawany przez wielu za najzimniejsze miejsce na Ziemi. Brytyjczyk dał 15-minutowy występ przy 30 stopniach poniżej zera.

Największa lekcja muzyki w historii

Większości z nas pamięta lekcje muzyki w szkole. Brało w niej udział maksymalnie kilkadziesiąt osób. Okazuje się, że to nic w porównaniu z pewnym osiągnięciem w 2014 roku. Japończyk Yoichi Nishitani uczył 2489 osoby gry na okarynie.

Najczęściej oglądany wideoklip

Wystarczyło niecałe siedem miesięcy, aby teledysk do przeboju zeszłorocznego lata stał się najpopularniejszym wideo w historii internetu. „Despacito” pokonało „See You Again” w sierpniu 2017 roku. Dziś klip może pochwalić się ponad 4,8 miliardami wyświetleń w serwisie YouTube.

Najwięcej osób grających na jednym fortepianie

W październiku 2014 roku 18 osobom udało się zagrać w tym samym momencie na jednym fortepianie. Dokonała tego włoska pianistka Angeli Montemurro wraz ze swoimi 17 studentami.

RadioZET.pl/nme.com,cmuse.org/PK