Zamknij

Kultowa okładka "Nevermind" Nirvany to już przeszłość? Chłopak ze zdjęcia nie odpuszcza i chce zmian

27.09.2021 14:49
Nirvana - Nevermind
fot. Rex Features/East News

Chłopak z okładki "Nevermind" nie odpuszcza. Spencer Elden pozwał Nirvanę za kultowe zdjęcie, teraz prosi, aby zmienić fotografię na kolejnych wydaniach albumu.

Nirvana wydała kultowy dziś album "Nevermind", który zmienił na zawsze oblicze muzyki rockowej 24 września 1991 roku. Na okładce płyty widzimy nagiego niemowlaka pod wodą, który płynie prosto w stronę dolara zawieszonego na wędce.

Nirvana: okładka "Nevermind" nie będzie wyglądać jak do tej pory?

Chłopiec ze zdjęcia to Spencer Elden, który po 30 latach od publikacji okładki postanowił pozwać Nirvanę oraz spadkobierców Kurta Cobaina. Dorosły dziś mężczyzna deklaruje, że jego rodzice nigdy nie podpisali zgody na wykorzystanie zdjęcia, a obraz narusza federalne przepisy mówiące o zakazie dziecięcej pornografii.

Elden w pozwie podkreślił, że fotografia miała bardzo zły wpływ na jego psychikę oraz życie prywatne i zażądał od 17 oskarżonych po 150 tysięcy dolarów odszkodowania. W ciągu ostatnich 30 lat bohater okładki kilkukrotnie odtwarzał scenę widoczną na zdjęciu (ubrany w szorty) i udzielał wywiadów na temat kultowego albumu. 

Nirvana: dziecko z okładki "Nevermind" domaga się cenzury zdjęcia

Oprócz odszkodowania Elden apeluje również o zmianę okładki "Nevermind". W związku z 30-leciem albumu i jego planowaną reedycją w listopadzie tego roku prawniczka mężczyzny — Maggie Mabie oświadczyła w rozmowie z "The Associated Press":

Jeśli "Nevermind" zostanie ponownie wydany, chcemy, aby cały świat przestał oglądać na okładce genitalia Spencera Eldena.

Mabie domaga się od wytwórni Universal Music ocenzurowania okładki. Firma nie odniosła się do tej prośby.

Zobacz też: Gwiazdy muzyki, które zginęły tragicznie [ZDJĘCIA] 

RadioZET.pl/NME/The Associated Press