Zamknij

„Last Christmas” Wham ma już 35 lat. 8 ciekawostek o świątecznym hicie wszech czasów

Piotr Krajewski
23.12.2019 16:38
Last Christmas Wham 35 lat od wydania ciekawostki fakty o świątecznym hicie wszech czasów
fot. Youtube screen

„Last Christmas” Wham ma już 35 lat. Ciężko wyobrazić sobie okres świąteczny bez tego wielkiego hitu. Przebój zespołu George'a Michaela towarzyszy nam przy każdych Świętach Bożego Narodzenia. Aż trudno uwierzyć, że piosenka powstała w latach osiemdziesiątych. Oto kilka interesujących faktów ciekawostek na temat „Last Christmas” Wham.

Mija 35 lat od wydania „Last Christmas”. Utwór z 1984 roku niemal natychmiast rozkochał w sobie słuchaczy i stał się niezapomnianym hitem. Dziś przebój Wham! można usłyszeć niemal w każdym domu w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

ZOBACZ TEŻ: Paweł Domagała śpiewa „Last Christmas” w Radiu ZET! [WIDEO]

Last Christmas: 8 interesujących faktów i ciekawostek o świątecznym hicie Wham

1. Choć „Last Christmas” momentalnie kojarzy się wszystkim ze Świętami, tekst utworu wcale nie ma świątecznego i przyjemnego charakteru. Opowiada smutną historię o złamanym sercu.

2. To najlepiej sprzedający się singiel w historii Wielkiej Brytanii, który nie dotarł do 1. miejsca oficjalnej listy przebojów.

3. „Last Christmas” doczekało się nawet polskiej wersji zatytułowanej „Kolęda dwóch serc”. Śpiewali ją m.in. Andrzej Piaseczny i zespół Pectus.

Zobacz także

4. W latach osiemdziesiątych George Michael został oskarżony o plagiat. Twierdzono, że „Last Christmas” to kopia utworu „Can't Smile Without You”. Sprawa została jednak umorzona, a Michael przekazał dochód ze sprzedaży singla w pierwszym roku na rzecz Band Aid.

5. Jest prawdziwym świątecznym fenomenem. Każdego roku, w okresie bożonarodzeniowym piosenka wraca na listy przebojów. Od 2007 roku „Last Christmas” melduje się na brytyjskiej liście, gdzie w 2017 roku osiągnęło wysokie 2. miejsce — wyrównując tym samym swój najlepszy wynik w historii.

6. Co ciekawe, w teledysku do „Last Christmas” George Michael występuje bez brody. To ostatni raz, kiedy legendarny muzyk pojawił się na planie klipu bez dłuższego zarostu.

Zobacz także

7. Zimowy klip do „Last Christmas” został nakręcony w pięknym alpejskim kurorcie Saas-Fee na terenie Szwajcarii. Dziś wideo jest hitem internetu, które obejrzano ponad 460 milionów razy.

8. Jedną z największych plotek dotyczących „Last Christmas” jest informacja o rzekomym innym tytule utworu. Podobno początkowo piosenka nazywała się „Last Easter”. Wytwórnia miała jednak inny pomysł i chciała wydać kawałek w okresie świątecznym, więc George Michael wprowadził zmiany.

Zagłosuj

Lubisz "Last Christmas"?

Liczba głosów:

Nie chcesz przegapić żadnej premiery, teledysku i informacji ze świata muzyki? Dołącz do grupy Siła muzyki na Facebooku

RadioZET.pl/PK