Zamknij

Legenda jazzu nie żyje. Jon Hendricks odszedł w wieku 96 lat

Redakcja
23.11.2017 11:13
Legenda jazzu nie żyje. Jon Hendricks odszedł w wieku 96 lat
fot. ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK

W wieku 96 lat zmarł John Carl Hendricks, jazzman i autor tekstów. Był uważany za jednego z najważniejszych przedstawicieli amerykańskiego jazzu. Przez wielu uznawany za prekursora scatu i wokalizy, nowego stylu w muzyce jazzowej.

Słynny muzyk urodził się 16 września 1921 roku w amerykańskim stanie Ohio. Jego popularność przypadła przede wszystkim na lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte, kiedy był członkiem legendarnego dziś trio Lambert, Hendricks & Ross.

Zespół osiągnął wielki sukces w branży muzycznej, zdobył prestiżową nagrodę Grammy, a ich twórczość uważana jest za niezwykle ważną w historii muzyki jazzowej. To właśnie John jest dziś uznawany za jednego z twórców wokalizy, czyli stylu muzycznego, w którym słowa zostają dodane do nagranych już wcześniej kompozycji jazzowych.

Hendricks dał się też poznać jako świetny tekściarz i wokalista scat. To rodzaj śpiewania, który polega na wykonywaniu utworu z użyciem sylab zamiast słów oraz naśladowaniu innych odgłosów.

W późniejszych latach artysta skupił się na nauczaniu - wykładał m.in. jazz na uniwersytecie w Toledo. Zmarł 22 listopada we własnym mieszkaniu na nowojorskim Manhattanie.

RadioZET.pl/nytimes.com/PK