Zamknij

Leslie Bricusse nie żyje. Zdobywca Oscarów i twórca przebojów do filmów o Bondzie miał 90 lat

20.10.2021 10:49
Leslie Bricusse
fot. Youtube screen / Doctor Dolittle

Leslie Bricusse nie żyje. Brytyjski kompozytor muzyki filmowej, autor tekstów i laureat Oscara zmarł w wieku 90 lat. Był twórcą przebojów do produkcji o Jamesie Bondzie, a także muzyki do filmów "Willy Wonka i fabryka czekolady" czy "Doktor Dolittle".

Leslie Bricusse nie żyje. Laureat Oscara i Grammy zmarł 19 października we francuskim Saint-Paul-de-Vence w wieku 90 lat. O śmierci wybitnego brytyjskiego kompozytora poinformowała aktorka Joan Collins. Bricusse zasłynął jako twórca m.in. utworów do filmów o agencie 007 – Jamesie Bondzie.

Leslie Bricusse nie żyje. Wybitny kompozytor i zdobywca dwóch Oscarów miał 90 lat

Przyczyna śmierci Lesliego Bricusse’a nie została ujawniona. Wybitnego muzyka pożegnała w mediach społecznościowych jego bliska przyjaciółka – popularna aktorka Joan Collins. Nazwała go "jednym z największych tekściarzy naszych czasów".

Leslie i jego piękna żona Evie byli w moim życiu od ponad 50 lat. Będę za nim strasznie tęskniła, podobnie jak wielu jego przyjaciół – napisała zdobywczyni Złotego Globa.

Leslie Bricusse był kompozytorem muzyki filmowej i autorem tekstów. W trakcie swojej wieloletniej kariery stworzył muzykę do wielu kultowych filmów, m.in. "Willy Wonka i fabryka czekolady", "Doktor Dolittle", "Superman" czy "Do widzenia, panie Chips". Jest także twórcą utworów "Goldfinger" i "You Only Live Twice" z filmów o przygodach Jamesa Bonda. Pracował także nad muzyką do musicali Broadwayu.

Kompozytor otrzymał dwie statuetki Oscara za utwór "Talk to the Animals" z "Doktor Dolittle" i muzykę z musicalu "Victor/Victoria". W 1963 roku został także laureatem Grammy za piosenkę "What Kind of Fool Am I".

RadioZET.pl/variety.com