Zamknij

Lublin chce uhonorować Romualda Lipkę. Co na to Budka Suflera?

18.06.2021 10:43
Romuald Lipko
fot. Karol Makurat/REPORTER/East News

Romuald Lipko zostanie uhonorowany przez prezydenta Lublina? Pojawił się pomysł, w jaki sposób oddać hołd zasłużonemu muzykowi. Co na to Budka Suflera?

Romuald Lipko to polski kompozytor, multiinstrumentalista znany głównie z działalności w Budce Suflera. Muzyk to autor największych hitów zespołu. Współpracował również z Anną Jantar, Urszulą, Zdzisławą Sośniką, Marylą Rodowicz czy Ireną Santor.

Romuald Lipko zostanie uhonorowany przez Lublin? 

W 2019 roku u artysty zdiagnozowano nowotwór dróg żółciowych wątroby. Choroba bardzo szybko postępowała. Lipko zmarł po półrocznej walce z rakiem - 6 lutego 2020 roku. Muzyk urodził się i odszedł w Lublinie, także w tym mieście został pochowany. Jego grób stoi na cmentarzu przy ulicy Lipowej.

Romuald Lipko był zasłużonym mieszkańcem Lublina, dlatego władze miasta postanowiły odpowiednio uhonorować muzyka. Krzysztof Żuk, prezydent Lublina zaproponował Radzie Miasta, aby Muszla Koncertowa w Ogrodzie Saskim nosiła imię kompozytora.

Jak pisze na Facebooku Krzysztof Żuk:

Zawsze będziemy wspominać Romualda Lipko, współzałożyciela Budki Suflera, fenomenalnego kompozytora, autora przebojów tego zespołu, ale też i innych doskonale znanych polskich wykonawców, jak Anna Jantar, Urszula, czy Zdzisława Sośnicka. Przez całe swoje życie był bardzo blisko związany z Lublinem.

Projekt nie został jeszcze zaakceptowany, pomysł trafi pod obrady najbliższej sesji Rady Miasta.

Romuald Lipko patronem Muszli Koncertowej w Lublinie. Co na to Budka Suflera?

Do pomysłu bardzo szybko odniosła się Budka Suflera. Muzycy nie kryją ekscytacji pomysłem. Na oficjalnym Facebooku zespół podziękował prezydentowi i okazał swoje pełne poparcie dla inicjatywy.

Pomysł poparli również mieszkańcy Lublina, którzy żywo komentują post prezydenta. Pod wpisem Krzysztofa Żuka pojawiły się także inne pomysły na uczczenie zmarłego kompozytora. Komentujący sugerują koncert dla Romualda Lipki, a nawet padła propozycja zbudowania pomnika i namalowania muralu.