Zamknij

Lucjan Kaszycki nie żyje. Komponował dla Sławy Przybylskiej i Ireny Santor

06.05.2021 14:57
Znicz
fot. shutterstock.com/Zdjęcie poglądowe

Lucjan Kaszycki nie żyje. Kompozytor tworzył między innymi dla Sławy Przybylskiej i Ireny Santor. Jego muzykę mogliśmy usłyszeć w przeszło 40 filmach.

Lucjan Marian Kaszycki nie żyje. Kompozytor o pseudonimie "Jean Clero" był również znanym aranżerem, muzycznym publicystą oraz profesorem sztuk muzycznych. Artysta został odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Lucjan Kaszycki nie żyje. Komponował dla Ireny Santor

Jak podaje "Jazz Forum" informacje o śmierci artysty potwierdziła jego rodzina. Kompozytor miał 89 lat i zmarł 5 maja w nocy w Warszawie. Jak czytamy na portalu przyczyną śmierci artysty były problemy z sercem.

Piosenki Kaszyckiego śpiewali wybitni polscy wokaliści. Pisał dla Ireny Santor, Piotra Szczepanika, Ewy Demarczyk, Sławy Przybylskiej czy Joanny Rawik. Urodził się w Krakowie, gdzie skończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną.

Lucjan Kaszycki nie żyje. Kim był? 

Lucjan Kaszycki skomponował muzykę do około 150 dramatów scenicznych oraz przeszło 40 filmów różnych gatunków, słuchowisk i spektakli telewizyjnych - w tym np. "Pożegnania" z 1958 roku czy "Jak być kochaną" z 1962 roku.

Jedną z najpopularniejszych kompozycji Kaszyckiego jest "Pamiętasz, była jesień". Napisał również utwory takie jak "Cztery zielone słonie", "Piosenka o wieczornym gościu", "Stary malarz" czy "Chciałabym".

RadioZET.pl/Jazz Forum