Zamknij

Małgorzata Ostrowska i Grzegorz Stróżniak walczą w sądzie. O przeboje Lombardu! [OŚWIADCZENIE ARTYSTKI I ZESPOŁU]

Redakcja
07.11.2018 16:02
Lombard
fot. ---

„Gazeta Wyborcza” informuje o trwającym od dłuższego czasu konflikcie między Małgorzatą Ostrowską a Grzegorzem Stróżniakiem. Była wokalistka Lombardu i lider zespołu walczą o prawa autorskie do utworów, które stworzyli wspólnie. Artystów miały poróżnić m.in. poglądy polityczne. Małgorzata Ostrowska i Grzegorz Stróżniak wydali w tej sprawie oświadczenie.

Między Małgorzatą Ostrowską a Grzegorzem Stróżniakiem, którzy przez lata współpracowali ze sobą w jednym zespole, trwa wieloletni konflikt — podaje „Gazeta Wyborcza”.

W 1999 roku Małgorzata Ostrowska ostatecznie przestała być wokalistką Lombardu, co nie spodobało się członkom. Formacja działa po dziś dzień, a artystkę zastąpiła Marta Cugier.

Liderowi Lombardu nie podoba się jednak, że działająca obecnie solo piosenkarka nadal swobodnie wykonuje słynne hity z repertuaru zespołu. Próbuje więc to blokować. „Wyborcza” twierdzi, iż nie jest to jedyny powód narastającego konfliktu.

Zdaniem „Gazety Wyborczej” muzycy mają różnić się też w pooglądać politycznych. Spór przeniósł się więc w końcu na salę sądową, gdzie legendy polskiego rocka walczą o prawa autorskie do piosenek, które razem stworzyli.

 Nie pozwolę wymazać się z historii polskiej muzyki — brzmi wypowiedź Małgorzaty Ostrowskiej, którą cytuje „Wyborcza”.

Poznański sąd dał obu stronom miesiąc czasu na polubowne zakończenie konfliktu. Była wokalistka Lombardu chciałaby swobodnie wykonywać piosenki, do których stworzyła teksty. Druga strona jest zdania, że Ostrowska może śpiewać swoje utwory, ale do innej muzyki.

W związku ze sprawą Małgorzata Ostrowska i Grzegorz Stróżniak (zespół Lombard) wydali oświadczenie:

"W związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi informacjami w mediach o toczącym się procesie z powództwa Małgorzaty Ostrowskiej - byłej wokalistki zespołu Lombard i autorki tekstów do 21 z ponad 100 utworów z repertuaru zespołu, przeciw Grzegorzowi Stróżniakowi, liderowi, wokaliście, klawiszowcowi i kompozytorowi zespołu Lombard, informujemy iż proces ten ma charakter techniczny i dotyczy jedynie przywrócenia wyłączonych w 2009 r. przez Grzegorza Stróżniaka części praw autorskich do tych 21 utworów spod Zarządu ZAiKS. Utwory te należą do repertuaru zespołu Lombard. Wszelkie doniesienia medialne jakoby proces ten miał inny charakter, tym bardziej polityczny, są nieprawdziwe i niepotrzebnie nakręcają spiralę złych emocji wokół artystów. Strony zapewniają o wzajemnym szacunku do swoich poglądów i światopoglądu.

Mając na uwadze ogromne znaczenie dorobku artystycznego zespołu Lombard dla polskiej muzyki rozrywkowej, informujemy, że Małgorzata Ostrowska i Grzegorz Stróżniak w obecności Marty Cugier – wokalistki i współmenadżerki zespołu Lombard, Macieja Durczaka menadżera Małgorzaty Ostrowskiej oraz adw. Zbigniewa Krugera i r. pr. Konrada Kacprzaka, postanowili metodą małych kroków spróbować umocnić wzajemne zaufanie i ustalić zbiór reguł, którymi będą się kierować w prowadzonych przez siebie odrębnych działalnościach artystycznych. Strony zgodnie akceptują swoje artystyczne drogi i życzą sobie jak najlepiej. Małgorzata Ostrowska, która była wokalistką zespołu Lombard w latach 1981-1996, w 1999 roku ostatecznie odeszła z zespołu i od tego czasu prowadzi działalność solową pod własnym nazwiskiem. Grzegorz Stróżniak kontynuuje działalność jako zespół Lombard od 1981 roku, od 1999 r. z wokalistką Martą Cugier i towarzyszącymi im muzykami. Artyści piszą już dwie oddzielne karty historii, choć wspólnym źródłem na zawsze pozostanie zespół Lombard.

W związku z wystąpieniem okoliczności umożliwiających znalezienie drogi do zakończenia wieloletniego sporu w sposób polubowny, strony postanowiły rozpocząć rozmowy, aby sobie wszystkie wątpliwości wyjaśnić i zrozumieć się wzajemnie z szacunku do przeszłości i wspólnych dokonań oraz dla dobra muzyki, która stoi na pierwszym miejscu.

Zwracamy się z prośbą do mediów, fanów Małgorzaty Ostrowskiej, fanów zespołu Lombard, aby w poszanowaniu artystycznego dorobku obu stron i artystycznych wyborów, zaprzestali podsycać żar konfliktu, który, dzięki ogromnym staraniom, ma szansę się zakończyć.

Małgorzata Ostrowska

Maciej Durczak

r. pr. Konrad Kacprzak

Grzegorz Stróżniak

Marta Cugier

adw. Zbigniew Kruger"

Nie chcesz przegapić żadnej premiery, teledysku i informacji ze świata muzyki? Dołącz do grupy Siła muzyki na Facebooku

RadioZET.pl/wyborcza.pl/PK