Zamknij

Marcin Wojciechowski o nowej płycie Per Gessle z Roxette. Album „Small Town Talk”

Redakcja
11.09.2018 15:55
Per Gessle
fot. mat. prasowe

7 września ukazała nowa płyta Per Gessle z legendarnego zespołu Roxette. Na albumie zatytułowanym „Small Town Talk” pojawiło się trzynaście premierowych kompozycji. Kilka słów o nowym wydawnictwie Szweda napisał Marcin Wojciechowski.

Per Gessle z Roxette wydał kolejną solową płytę. W piątek do sklepów trafił album "Small Town Talk". Nie ukrywam, że cenię go niezwykle za kompozycje, talent muzyczny i ciężką pracę, ale wszystkie lubiane przeze mnie piosenki to te, w których Per grał, a nie śpiewał. Poprzednie solowe płyty też nie rozłożyły mnie na łopatki, więc z dużym dystansem zabrałem się za odsłuch nowego albumu i dałem się zaskoczyć.

O muzyce Szwedów można napisać już prawie wszystko, nawet to, że tworzą country. Takie jest właśnie moje pierwsze skojarzenie. Okładka potwierdza to, co słyszę. Per w kapeluszu, stylizowany na mieszkańca południowych stanów. Otwierający album "There's A Place" to pop-country w czystej postaci. W "The Finest Prize" i kilku utworach słyszymy znaną w Szwecji Helenę Josefsson, która przez moment przywołuje wspomnienia z Roxette. Później kolejny gość i to jaki. W tytułowym nagraniu Gessle wspiera Nick Lowe, angielski autor tekstów, kompozytor, producent, wokalista.

W "Simple Sound" słyszę melodię niczym z "Dynamite" Taio Cruza. Zdaję sobie sprawę, że to zbieg dźwięków albo moich skojarzeń. To jest muzyka barowa. Nie będzie z tego żadnego przeboju w naszej części Europy, Amerykanie zakochani w country nie kupią wizerunku Szweda z Roxette w roli wokalisty country. Wierni fani Pera i Roxette być może otworzą się na muzykę Stanów Zjednoczonych czy Irlandii. Lekkość, przyjemne tło i wypełnienie ciszy. Wrócę do tego kiedyś. Zawsze cieszy mnie, kiedy artyści zaskakują, tworzą muzykę z własnej potrzeby, a nie wynikającą z badań marketingowych. Umówmy się jednak, że nie każdy może sobie na to pozwolić. W szkolnej skali Per dostaje ode mnie 3 eMki z plusem.