Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Mija 10 lat od debiutu Adele. Tak wyglądał jej pierwszy teledysk! [WIDEO]

01.02.2018 11:31

Właśnie mija 10 lat od momentu wydania debiutanckiego albumu Adele. Mało kto wtedy spodziewał się, że Brytyjka stanie się wkrótce jedną z największych gwiazd współczesnej sceny muzycznej. Swój pierwszy teledysk w karierze nagrała do piosenki „Hometown Glory”. 

Mija 10 lat od debiutu Adele. Tak wyglądał jej pierwszy teledysk! [WIDEO] fot. Youtube (AdeleVEVO)

Emocjonalna ballada „Hometown Glory” była debiutanckim singlem Adele. Artystka stworzyła ją w ciągu 10 minut, kiedy miała zaledwie 15 lat. To właśnie ten utwór otworzył jej furtkę do — jak się niedługo później okazało — wielkiej kariery pełnej sukcesów.

W swoim pierwszym teledysku w karierze Brytyjka siedzi na tle zdjęć z różnych miast na świecie. Piosenka opowiada o miłości do swojego rodzinnego miasta i niechęci opuszczania go.

„Hometown Glory” było pierwszą zapowiedzią debiutanckiej płyty Adele zatytułowanej „19”. Od jej wydania minęła właśnie dekada. Dzieło przyniosło młodej artystce popularność i uznanie wśród wielu krytyków. W 2009 roku zgarnęła dwie prestiżowe nagrody Grammy w kategoriach „najlepszy nowy artysta” oraz „najlepszy kobiecy występ pop” za utwór „Chasing Pavements”.

Wielki sukces komercyjny

Album „19” był jednak dopiero początkiem wielkich sukcesów Adele. Jego następca, czyli płyta „21” z 2011 roku, osiągnęła niewyobrażalny sukces na całym świecie i sprzedała się w szokującej dziś liczbie ponad 30 milionów egzemplarzy. Nie obyło się też bez wielu prestiżowych nagród, a słynne single „Rolling in the Deep”, „Someone Like You” czy „Set Fire to the Rain” sprawiły, że Adele stała się pierwszoplanową gwiazdą muzyki.

Niedługo potem doszły kolejne osiągnięcia. Kompozycja „Skyfall” z 2012 roku, stworzona na potrzeby ścieżki dźwiękowej do filmu o przygodach Jamesa Bonda, zdobyła Oscara i Złotego Globa.

W 2015 roku Brytyjka powróciła z wielkim przebojem „Hello” i kolejnym albumem „25”, który podobnie jak poprzednia płyta, odniósł ogromny komercyjny sukces na całym świecie. Rozszedł się w ponad 20 milionach kopii.

Po raz pierwszy w swojej karierze piosenkarka zorganizowała tak wielką trasę koncertową. W ciągu kilkunastu miesięcy zagrała 120 koncertów w różnych częściach globu, na które sprzedano ponad 1,5 miliona biletów. Pojawiła się m.in. w Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Australii czy Nowej Zelandii. Trasa nie dotarła jednak do Polski.

Dziś Adele ma na swoim koncie 15 nagród Grammy i jest jedną z najlepiej sprzedających się artystek w całej historii muzyki.

Nie chcesz przegapić żadnej premiery, teledysku i informacji ze świata muzyki? Dołącz do grupy Siła muzyki na Facebooku

RadioZET.pl/PK

Oceń
Tagi