Zamknij

Mikis Theodorais nie żyje. Był autorem muzyki do filmu "Grek Zorba"

02.09.2021 15:07
Znicz
fot. shutterstock.com/Zdjęcie poglądowe

Mikis Theodorais nie żyje. Grecki kompozytor jest autorem muzyki do filmu "Grek Zorba". Do końca życia artysta był również bardzo aktywny politycznie.

Mikis Theodorakis nie żyje. Kompozytor był najbardziej znany z muzyki do filmu "Greg Zorba" z 1964 roku. Artysta zmarł w Atenach w wieku 96 lat.

Mikis Theodorais nie żyje. Był autorem muzyki do filmu "Grek Zorba"

Theodorakis należał do ruchu oporu podczas II wojny światowej. Walczył przeciwko nazistom podczas okupacji Grecji, a w późniejszych latach został posłem i ministrem. Artysta był również jedną z czołowych postaci, która sprzeciwiała się rządom wojskowym w Grecji w latach 1967-1974. W 2000 roku otrzymał nominację do Pokojowej Nagrody Nobla.

Theodorakis stworzył muzykę do filmu "Grek Zorba" z 1964 roku. Film otrzymał 3 Oscary za zdjęcia, scenografię oraz najlepszą aktorkę drugoplanową. W produkcji pojawiła się kultowa scena tańca zorba, popularnego do dziś na weselach.

Mikis Theodorais nie żyje. Kim był grecki kompozytor?

O śmierci Theodorakisa poinformowała na Twitterze ministra kultury Lina Mendoni. Polityczka nazwała artystę "tym, który kazał wszystkim Grekom śpiewać poezję".

Twórca jest autorem także muzyki do filmu "Serpico" oraz cyklu pieśni zatytułowanych "Trylogia Mauthausena". Teksty utworów są oparte na wierszach poety ocalałego z obozu koncentracyjnego.

Artysta do końca życia pozostał aktywny politycznie.

RadioZET.pl/BBC