Zamknij

Muzyczne piractwo nadal w modzie. Aż 38 proc. osób nielegalnie ściąga piosenki!

Redakcja
16.10.2018 12:23
Muzyczne piractwo nadal w modzie. Aż 38 proc. osób nielegalnie ściąga piosenki!
fot. shutterstock.com

Organizacja International Federation of the Phonography Industry opublikowała najnowszy raport na temat muzycznego piractwa. Okazuje się, że mimo szerokiego dostępu do legalnych źródeł z muzyką aż 38 proc. konsumentów nadal ściąga nielegalnie piosenki.

Wydawać by się mogło, że w dobie YouTube i mocno rozwiniętych serwisów streamingowych muzyczne piractwo to zanikający problem. Z najnowszego raportu International Federation of the Phonography Industry wynika jednak zupełnie co innego.

Jak podają autorzy badania, aż 38 proc. konsumentów, czyli ponad jedna trzecia słuchaczy, wciąż korzysta z nielegalnych źródeł. Do muzycznego piractwa najczęściej dochodzi w serwisie YouTube, z którego łatwo jest ściągnąć pliki. Wystarczy do tego prosty internetowy program. Piraci chętnie korzystają także z nielegalnych zasobów na torrentach i w sieci peer to peer.

muzyka youtube
fot. shutterstock.com

Zdaniem organizacji osobom pobierającym nielegalnie muzykę zależy przede wszystkim na możliwości słuchania ulubionych utworów w trybie offline. Wielu słuchaczy nadal nie chce się jednak zdecydować na korzystanie z serwisów streamingowych, które oferują swoje pełne funkcje za kilkanaście złotych miesięcznie.

Badanie zostało przeprowadzone na grupie reprezentatywnej (osoby w wieku 16-64 lata) w 18 krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Stanach Zjednoczonych i RPA.

Nie chcesz przegapić żadnej premiery, teledysku i informacji ze świata muzyki? Dołącz do grupy Siła muzyki na Facebooku

RadioZET.pl/theguardian.com,rp.pl/PK