Zamknij

Muzyka dubstep odstrasza komary. Zaskakujące badania naukowców

Piotr Krajewski
03.04.2019 14:37
Muzyka dubstep odstrasza komary zaskakujące badania naukowców
fot. shutterstock.com

Muzyka elektroniczna sposobem na uciążliwe komary? Naukowcy odkryli, że dźwięk jest niezwykle istotny przy przetrwaniu i procesie reprodukcji owadów. W trakcie badania komary musiały zmierzyć się z muzyką. Okazało się, że jeden z dubstepowych hitów Skrillexa wyraźnie nie przypadł im do gustu.

Międzynarodowa grupa naukowców przeprowadziła niedawno bardzo interesujące badanie, którego zaskakujące wyniki zostały opublikowane w „Acta Tropica”.

Badacze postanowili sprawdzić wpływ muzyki na życie komarów, czyli jednych z najbardziej uciążliwych insektów w okresie letnim. Zdaniem naukowców dźwięk jest bardzo ważny dla przetrwania tych owadów, a jego odbiór może wpływać nawet na ich rozmnażanie. Okazuje się, że niskie tony sprzyjają procesom reprodukcji, a wysokie tony wpływają na insekty w sposób bardzo negatywny.

W trakcie badania postanowiono sprawdzić, jak komar egipski zachowuje się przy muzyce elektronicznej. Badacze zauważyli, że owady bardzo źle reagują na utwór „Scary Monsters And Nice Sprites” Skrillexa, wielki przebój z gatunku dubstep, który zgarnął prestiżową nagrodę Grammy. Głośny i bardzo dynamiczny rodzaj muzyki sprawił, iż komary były bardziej rozkojarzone, miały problem z kontaktem z innymi owadami oraz dużo rzadziej atakowały. Co więcej, przebój amerykańskiego DJ-a zakłócił również proces rozrodczy wśród komarów.

Wygląda więc na to, że przed kolejnym wiosennym lub letnim wypadem nad ulubione jezioro warto zaopatrzyć się w największe dubstepowe przeboje, a Skrillex ma ich naprawdę wiele.

Rozlicz PIT za darmo z Fundacją Radia ZET 

Nie chcesz przegapić żadnej premiery, teledysku i informacji ze świata muzyki? Dołącz do grupy Siła muzyki na Facebooku

RadioZET.pl/focus.pl,bbc.com/PK