Muzyka dubstep odstrasza komary. Zaskakujące badania naukowców

03.04.2019 14:37

Muzyka elektroniczna sposobem na uciążliwe komary? Naukowcy odkryli, że dźwięk jest niezwykle istotny przy przetrwaniu i procesie reprodukcji owadów. W trakcie badania komary musiały zmierzyć się z muzyką. Okazało się, że jeden z dubstepowych hitów Skrillexa wyraźnie nie przypadł im do gustu.

Muzyka dubstep odstrasza komary zaskakujące badania naukowców fot. shutterstock.com

Międzynarodowa grupa naukowców przeprowadziła niedawno bardzo interesujące badanie, którego zaskakujące wyniki zostały opublikowane w „Acta Tropica”.

Badacze postanowili sprawdzić wpływ muzyki na życie komarów, czyli jednych z najbardziej uciążliwych insektów w okresie letnim. Zdaniem naukowców dźwięk jest bardzo ważny dla przetrwania tych owadów, a jego odbiór może wpływać nawet na ich rozmnażanie. Okazuje się, że niskie tony sprzyjają procesom reprodukcji, a wysokie tony wpływają na insekty w sposób bardzo negatywny.

W trakcie badania postanowiono sprawdzić, jak komar egipski zachowuje się przy muzyce elektronicznej. Badacze zauważyli, że owady bardzo źle reagują na utwór „Scary Monsters And Nice Sprites” Skrillexa, wielki przebój z gatunku dubstep, który zgarnął prestiżową nagrodę Grammy. Głośny i bardzo dynamiczny rodzaj muzyki sprawił, iż komary były bardziej rozkojarzone, miały problem z kontaktem z innymi owadami oraz dużo rzadziej atakowały. Co więcej, przebój amerykańskiego DJ-a zakłócił również proces rozrodczy wśród komarów.

Wygląda więc na to, że przed kolejnym wiosennym lub letnim wypadem nad ulubione jezioro warto zaopatrzyć się w największe dubstepowe przeboje, a Skrillex ma ich naprawdę wiele.

Rozlicz PIT za darmo z Fundacją Radia ZET 

Nie chcesz przegapić żadnej premiery, teledysku i informacji ze świata muzyki? Dołącz do grupy Siła muzyki na Facebooku

RadioZET.pl/focus.pl,bbc.com/PK

Oceń