Zamknij

Muzyka reggae została wpisana na listę UNESCO

Redakcja
30.11.2018 12:43
Bob Marley
fot. EAST NEWS/AFP

Muzyka reggae została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała wywodzący się z Jamajki gatunek muzyczny za niematerialne dziedzictwo kulturowe.

Organizacja Narodów Zjednoczonych przychyliła się do wniosku Jamajki i wpisała muzykę reggae na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Gatunek muzyczny został uznany za istotne niematerialne dziedzictwo kulturowe, który warto chronić i promować. Reggae znalazło się na liście razem z 300 innymi skarbami kultury, m.in. hiszpańskim flamenco, słynną mongolską grą w kości czy jogą indyjską.

Przedstawiciele ONZ uznali, że jamajskie reggae powinno znaleźć się na liście UNESCO, ponieważ jest oczyszczającym doświadczeniem, działa jako narzędzie społecznego komentarza, nie wyklucza i jest głosem wszystkich. Uznano także, że gatunek muzyczny ma istotny wkład w międzynarodowy dyskurs, poruszając kwestie niesprawiedliwości, oporu, miłości, szacunku i człowieczeństwa.

Reggae rozwinęło się pod koniec lat 60. w mieście Kingston, stolicy Jamajki. Gatunek zyskał światową popularność przede wszystkim za sprawą muzyki Boba Marleya.

Nie chcesz przegapić żadnej premiery, teledysku i informacji ze świata muzyki? Dołącz do grupy Siła muzyki na Facebooku

RadioZET.pl/rollingstone.com/PK