Zamknij

Czas na odpoczynek? Muzyka relaksacyjna pomoże ci się odprężyć

11.12.2020
Aktualizacja: 11.12.2020 17:54
Kobieta medytuje przy dźwiękach muzyki
fot. Shutterstock

Czasami potrzebne jest nam wyciszenie, zwłaszcza gdy każdego dnia jesteśmy zabiegani. Pomóc w uspokojeniu może muzyka relaksacyjna.

Każdego dnia jesteśmy zaganiani. Praca, zakupy, sprzątanie, odbieranie dzieci ze szkoły, odrabianie z nimi lekcji… I wiele innych rzeczy, przez które cały czas chodzimy zestresowani. Długo jednak nie da się funkcjonować na takich obrotach. Warto zatem codziennie znaleźć chwilę, podczas której będzie można odpocząć. Wyciszyć i uspokoić się może pomóc muzyka relaksacyjna, która doskonale sprawdzi się nawet w trakcie pracy czy nauki. Zobacz, top 30 piosenek relaksacyjnych!

Muzyka koi nerwy, pomaga się wyciszyć, ale może też podkręcać nasze emocje. Wszystko zależy od tego, po jakie utwory sięgamy i w jaki sposób tworzymy playlistę. Podstawą jest oczywiście dobieranie muzyki według naszego gustu. Najbardziej ukoją nerwy piosenki, które lubimy, a nie takie, które już przy pierwszych dźwiękach będą nas denerwować. Jednak to nie wszystko. Jakie utwory możemy nazwać relaksującymi?

Muzyka relaksacyjna – jak działa?

Według badań najbardziej relaksujące piosenki na świecie mogą ukoić nawet 65% stresu. To naprawdę dużo, zwłaszcza, że obecnie ludzie są o wiele bardziej zestresowani niż dawniej. Muzyka relaksacyjna przywraca spokój w organizmie, uspokaja tętno i oddech, jednocześnie wprawiając nas w stan medytacji i melancholii bez zbędnego wysiłku.

Muzyka relaksacyjna – jakie piosenki działają uspokajająco?

Muzyka relaksacyjna daleka jest od tego, co możemy usłyszeć w radiu. To mogą być spokojne utwory znanych muzyków, melodie stworzone przez znanych kompozytorów, muzyka klasyczna – tego typu dźwięki z pewnością sprawią, że będziemy bardziej zrelaksowani. Istnieją jednak również takie dźwięki, które pomogą nam pozbyć się wspomnianych już wcześniej 65% stresu.

Za muzykę relaksacyjną najczęściej uważane są utwory, w których możemy usłyszeć dźwięki natury. To może być szum fal, odgłos szumiących liści na wietrze, śpiew ptaków – wszystko to, co wpadnie nam w ucho. Nic więc dziwnego zatem, że najlepiej wypoczywa nam się, gdy jesteśmy z dala od głośnego miasta, na łonie przyrody, np. w lesie lub nad morzem. Te dźwięki po prostu działają na nas relaksująco.

Zobacz także:  Kultowe i najnowsze piosenki o miłości. Top 100

Muzyka relaksacyjna – top 30 piosenek relaksujących

Poniżej przedstawiamy przykładowe utwory, które możecie wykorzystać w celu wyciszenia się i uspokojenia. Doskonale sprawdzą się każdego dnia, zwłaszcza wieczorami przy lampce dobrego wina. Odradzamy jednak słuchanie takich piosenek np. w samochodzie. Mogą one działać usypiająco, przez co staną się bardzo niebezpieczne dla osoby siedzącej za kierownicą i pasażerów. Muzyka do samochodu powinna brzmieć zupełnie inaczej. Nie zapomnijcie też dodać swoich ulubionych piosenek! To nie muszą być wyłącznie spokojne melodie. Jeżeli akurat na ciebie dynamiczne dźwięki działają bardziej odprężająco – śmiało dodaje je do listy! U nas na miejscu pierwszym najbardziej relaksująca piosenka na świecie, co udowodnili naukowcy.

1. Marconi Union – "Weightless"

2. Ed Sheeran - "Thinking Out Loud"

3. Birdy – "Skinny Love"

4. Lost Frequencies & Janieck Devy – "Reality"

5. Labrinth – "Beneath Your Beautiful"

6. Rihanna – "Stay"

7. Lady Gaga – "Milion Reasons"

8. Hanz Zimmer – "Time"

9. Robbie Williams – "I Love My Life"

10. Lana Del Rey – "Young And Beautiful"

11. Smith & Burrows – "Wonderful Life"
12. Airstream – "Electra"
13. Righteous Brothers – "Unchained Melody"
14. Birdy – "People Help The People"
15. Eric Clapton – "Tears in Heaven"
16. James Blunt – "You're Beautiful"
17. Goo Goo Dolls – "Iris"
18. The Beatles – "Yesterday"
19. Varius Manx – "Piosenka Księżycowa"
20. Katie Melua – "Nine Million Bicycles"
21. Aerosmith – "I Don't Want to Miss a Thing"
22. John Legend – "All Of Me"
23. Ed Sheeran – "I See Fire"
24. Coldplay – "Strawberry String"
25. Adele – Someone Like You"
26. Sam Smith – "Stay With Me"
27. Passenger – "Let Her Go"
28. Ellie Goulding – "Love Me Like You Do"
29. The Weeknd – "Earn It"
30. Claude Debussy – "Clair de Lune"

Muzyka relaksacyjna potrafi ukoić nerwy, sprawić, że po ciężkim dniu w końcu się odprężymy i naładujemy baterie. Często to właśnie ona pozwala nam zasnąć. Muzyka relaksacyjna służy zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Taki rodzaj muzyki można też puścić w tle, kiedy pracujemy, wykonujemy obowiązki domowe albo kiedy podejmujemy gości i chcemy, żeby coś leciało z głośników, a niekoniecznie zajmowało całą naszą uwagę. Masz ulubione utwory z gatunku muzyki relaksacyjnej? Koniecznie daj nam znać, jakie lubisz najbardziej.