Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Najstarsza piosenka na świecie ma ponad 3 tys. lat. Pochodzi z XIV wieku p.n.e.

13.07.2018 14:21

Wydaje się, że muzyka to coś, co towarzyszy nam od zawsze. Zastanawialiście jednak kiedykolwiek, jak brzmi najstarsza piosenka na świecie? Okazuje się, że najstarsza znana melodia pochodzi najprawdopodobniej z XIV wieku p.n.e. To hymn do Nikkal, sumeryjskiej bogini i żony boga Nanny.

The Oldest Song in the World fot. Youtube (AssyriaTimes)

Najstarsza piosenka na świecie

Hymn do Nikkal to najprawdopodobniej najstarszy znany utwór muzyczny na świecie. Kilkadziesiąt glinianych tabliczek z zapisem melodii ku czci sumeryjskiej bogini sadów znaleziono w latach pięćdziesiątych na terenie starożytnego miasta Ugarit (obecnie terytorium Syrii). Pochodzą one z okolic XIV wieku p.n.e. Niestety, tylko jedna tablica była zachowana na tyle dobrze, aby można było rozczytać zapiski.

Naukowcom udało się w końcu odtworzyć melodię najstarszej piosenki na świecie, która liczy sobie niemal 3,5 tys. lat. Nagrał ją m.in. Michael Levy, muzyk i kompozytor specjalizujący się w starożytnej muzyce. W internecie można posłuchać jego wersji hymnu, którą nagrał za pomocą liry, czyli instrumentu strunowego wywodzącego się ze starożytnej Grecji.

Nie chcesz przegapić żadnej premiery, teledysku i informacji ze świata muzyki? Dołącz do grupy Siła muzyki na Facebooku

RadioZET.pl/nme.com,dailymail.co.uk/PK

Oceń