Nie żyje Nancy Wilson. Gwiazda amerykańskiego jazzu miała 81 lat

14.12.2018 14:46

Nie żyje Nancy Wilson, znana amerykańska artystka wykonująca muzykę jazz. Wydała kilkadziesiąt albumów studyjnych i została nagrodzona trzema nagrodami Grammy. Miała 81 lat.

Nancy Wilson fot. ASSOCIATED PRESS/East News

Nancy Wilson nie żyje. Artystka zmarła w czwartek po długiej chorobie w swoim domu w Kalifornii. Miała 81 lat.

Była jedną z najpopularniejszych amerykańskich wokalistek jazzowych XX wieku. Przez wiele lat występowała także w programach telewizyjnych. W trakcie swojej wieloletniej kariery Nancy Wilson wydała ponad sześćdziesiąt albumów. Została doceniona także przez krytyków muzycznych. Otrzymała trzy prestiżowe nagrody Grammy — po raz ostatni w 2006 roku za płytę „Turned to Blue”. To jej finalne wydawnictwo w karierze. W 2011 roku przeszła na koncertową emeryturę.

Jej jednym z największych przebojów był utwór „(You Don't Know) How Glad I Am”, nagrodzony wspomnianym Grammy i wielokrotnie wykonywany przez innych artystów, m.in. Arethę Franklin czy Olivię Newton-John.

Za zasługi dla świata muzyki Nancy Wilson otrzymała chociażby swoją gwiazdę w słynnej Alei Gwiazd w Hollywood. Doceniono także jej czynny udział w amerykańskich marszach kontestacyjnych w latach sześćdziesiątych. Piosenkarka została wpisana do galerii sław pod nazwą „International Civil Rights Walk of Fame”. Trafiają do niej osoby, które zaangażowały się w ruchy na rzecz praw obywatelskich.

Nie chcesz przegapić żadnej premiery, teledysku i informacji ze świata muzyki? Dołącz do grupy Siła muzyki na Facebooku

RadioZET.pl/usatoday.com/PK

Oceń