Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Nie żyje Nancy Wilson. Gwiazda amerykańskiego jazzu miała 81 lat

14.12.2018 14:46

Nie żyje Nancy Wilson, znana amerykańska artystka wykonująca muzykę jazz. Wydała kilkadziesiąt albumów studyjnych i została nagrodzona trzema nagrodami Grammy. Miała 81 lat.

Nancy Wilson fot. ASSOCIATED PRESS/East News

Nancy Wilson nie żyje. Artystka zmarła w czwartek po długiej chorobie w swoim domu w Kalifornii. Miała 81 lat.

Była jedną z najpopularniejszych amerykańskich wokalistek jazzowych XX wieku. Przez wiele lat występowała także w programach telewizyjnych. W trakcie swojej wieloletniej kariery Nancy Wilson wydała ponad sześćdziesiąt albumów. Została doceniona także przez krytyków muzycznych. Otrzymała trzy prestiżowe nagrody Grammy — po raz ostatni w 2006 roku za płytę „Turned to Blue”. To jej finalne wydawnictwo w karierze. W 2011 roku przeszła na koncertową emeryturę.

Jej jednym z największych przebojów był utwór „(You Don't Know) How Glad I Am”, nagrodzony wspomnianym Grammy i wielokrotnie wykonywany przez innych artystów, m.in. Arethę Franklin czy Olivię Newton-John.

Za zasługi dla świata muzyki Nancy Wilson otrzymała chociażby swoją gwiazdę w słynnej Alei Gwiazd w Hollywood. Doceniono także jej czynny udział w amerykańskich marszach kontestacyjnych w latach sześćdziesiątych. Piosenkarka została wpisana do galerii sław pod nazwą „International Civil Rights Walk of Fame”. Trafiają do niej osoby, które zaangażowały się w ruchy na rzecz praw obywatelskich.

Nie chcesz przegapić żadnej premiery, teledysku i informacji ze świata muzyki? Dołącz do grupy Siła muzyki na Facebooku

RadioZET.pl/usatoday.com/PK

Oceń