Zamknij

Akcja "Otwieramy koncerty". Polscy artyści domagają się równych praw od rządu

10.06.2020 10:20
Otwieramy koncerty akcja polscy artyści domagają się równych praw od rządu
fot. Artur Zawadzki/REPORTER/East News, Piotr Molecki/East News

„Otwieramy koncerty” to akcja polskich artystów i pracowników branży muzycznej, którzy domagają się m.in. równego traktowania, przejrzystych zasad organizacji koncertów i zniesienia zapisu o udziale 150 osób w imprezach plenerowych. Do akcji „Otwieramy koncerty” dołączyli już m.in. Beata Kozidrak, Agnieszka Chylińska i Katarzyna Nosowska.

Otwieramy koncerty: akcja polskich artystów i pracowników branży muzycznej

Akcja „Otwieramy koncerty” to nowa inicjatywa polskich muzyków i wszystkich pracowników branży muzycznej, którzy wspólnie sprzeciwiają się działaniom rządu oraz żądają równego traktowania w sprawie organizacji wydarzeń artystycznych i zniesienia restrykcji.

Teraz, kiedy inne sektory biznesu są odmrażane, sportowe areny mogą wypełniać się publicznością (obecnie nawet do 10 tys. osób na jednym meczu), a w mediach obserwujemy kilkutysięczne zgromadzenia, my także chcemy wrócić do pracy. Żądamy równego traktowania! (…) Mamy wieloletnie doświadczenia i gotowość, by wspólnie z rządem podjąć współpracę przy opracowaniu i dalszym wdrażaniu procedur bezpiecznego uczestnictwa publiczności w wydarzeniach artystycznych. Dlatego stworzyliśmy akcję OTWIERAMY KONCERTY #gramybezpiecznie — czytamy na oficjalnej stronie inicjatywy.

Twórcy akcji chcą, aby rząd zaczął traktować branżę artystyczną jako ważny element funkcjonowania gospodarki kraju. Zwracają również uwagę na to, że od wielu tygodni tysiące osób czeka na powrót do pracy. Nie tylko sami artyści, ale także m.in. pracownicy techniczni, organizatorzy, menadżerowie czy choreografowie.

Chcemy, by nasza akcja uświadomiła społeczeństwu, jak ogromna liczba osób została z dnia na dzień bez pracy i z jak dużym problemem musimy się zmierzyć! Chcemy i jesteśmy gotowi to zmienić, aby przywrócić pracę tysiącom osób — dodają.

Otwieramy koncerty: postulaty uczestników akcji

W ramach akcji „Otwieramy koncerty” opublikowano także kilka ważnych postulatów, z którymi uczestnicy inicjatywy zwracają się do rządzących:

  • Domagamy się przejrzystych zasad organizacji imprez artystycznych, a przede wszystkim domagamy się jasnej komunikacji!
  • Obecne przepisy zawierają wiele błędów formalnych i wiele zapisów stoi w kolizji z zasadami organizacji imprez, przez co nadal nie możemy wrócić do pracy.
  • Żądamy, aby wydarzenia artystyczne i koncerty mogły odbywać się na takich samych zasadach – np. mecze piłki nożnej mogą odbywać się na stadionach wypełnionych publicznością.
  • Żądamy zniesienia zapisu o udziale 150 osób w imprezach plenerowych na rzecz zapisów procentowych.
  • Apelujemy, aby wszystkie zgromadzenia publiczne i wydarzenia artystyczne traktować na równych prawach – wystarczy popatrzeć na obecne wiece polityczne.
  • Żądamy jasnych przepisów dla imprez plenerowych (masowych i rekreacyjnych ujętych w ustawie o imprezach masowych), jak również dla tych organizowanych w obiektach przeznaczonych do tego tj.: w amfiteatrach, w klubach muzycznych, halach widowiskowych i innych.

Do akcji „Otwieramy koncerty” dołączyło już wielu znanych polskich artystów, m.in. Agnieszka Chylińska, Kayah, Daria Zawiałow, Beata Kozidrak, Brodka czy Katarzyna Nosowska.

RadioZET.pl