Zamknij

Paddy Moloney nie żyje. Legendę muzyki pożegnał prezydent Irlandii

13.10.2021 09:01
Paddy Moloney
fot. Youtube screen

Paddy Moloney nie żyje. Wybitny irlandzki muzyk, kilkukrotny laureat Grammy i lider zespołu The Chieftains zmarł w wieku 83 lat. Słynnego artystę pożegnał m.in. prezydent Irlandii, Michael D. Higgins.

Paddy Moloney nie żyje. Legenda irlandzkiej muzyki zmarła 11 października w wieku 83 lat. Muzyk zasłynął przede wszystkim jako twórca i lider zespołu The Chieftains.

Paddy Moloney nie żyje. Wybitny irlandzki muzyk miał 83 lata

Informację o śmierci Paddy’ego Moloneya przekazała we wtorek instytucja The Irish Traditional Music Archive, która napisała o ogromnym wpływie muzyka na historię irlandzkiej muzyki. Przyczyna zgonu nie została ujawniona.

Paddy Moloney był multiinstrumentalistą, kompozytorem i producentem. W 1962 roku stworzył zespół The Chieftains. Grająca tradycyjną irlandzką muzykę grupa osiągnęła niebywały sukces nie tylko w Irlandii, ale także za granicą. Dokonania The Chieftains przyczyniły się do popularyzacji muzyki irlandzkiej na całym świecie.

The Chieftains mieli okazję współpracować z wielkimi gwiazdami, m.in. Mickiem Jaggerem, Madonną, Luciano Pavarottim, Tomem Jonesem czy Sinéad O'Connor. Zespół otrzymał aż 21 nominacji do nagrody Grammy – zdobył łącznie 6 statuetek.

Zmarł Paddy Moloney. Prezydent Irlandii żegna muzyka The Chieftains

Wiadomość o śmierci Paddy’ego Moloneya poruszyła fanów i artystów z całego świata. Wybitnego artystę postanowił pożegnać także prezydent Irlandii, Michael D. Higgins. Polityk opublikował wpis na swojej oficjalnej stronie internetowej, w którym złożył kondolencje rodzinie i przyjaciołom Moloneya.

Stał na czele renesansu zainteresowania muzyką irlandzką. Sprawił, że pokochała ją nie tylko diaspora, ale także słuchacze z całego świata, którzy słyszeli i cenili jego muzykę za przekraczanie wszelkich muzycznych granic – napisał prezydent Irlandii.

RadioZET.pl/bbc.com