Zamknij

Paszporty Polityki 2021: Znamy nominacje w kategorii muzyka

08.12.2021 11:09
Ralph Kaminski
fot. Artur Zawadzki/REPORTER

Paszporty Polityki 2021. Poznaliśmy nominacje do prestiżowej nagrody. Kto ma szansę na statuetkę w kategorii muzyka poważna i popularna?

Paszporty Polityki 2021. Kto otrzymał nominację? Sprawdź listę nominowanych do prestiżowej nagrody w kategorii muzyka poważna i muzyka popularna.

Paszporty Polityki 2021. Nominacje

18 stycznia 2022 roku po raz 29. zostaną wręczone nagrody kulturalne tygodnika "Polityka". To jedne z najważniejszych i najbardziej prestiżowych nagród w świecie kultury w Polsce. Nagroda jest przyznawana od 1993 roku. Od 29 lat wręczana jest każdego roku młodym twórcom i artystom za wybitne osiągnięcia. Laureaci nagradzani są w następujących kategoriach: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna oraz, od 2016 r., kultura cyfrowa. Od 2002 r. przyznawana jest także nagroda specjalna dla Kreatora Kultury.

W pierwszym etapie eliminacji niezależni krytycy z różnych redakcji i instytucji kultury zgłosili najciekawsze osobowości minionego roku w siedmiu kategoriach.

Nominowanych w kategorii muzyka poważna wybrali między innymi dziennikarze "Ruchu Muzycznego", "Gazety Wyborczej", "Glissando", "Presto" czy Polskiego Radia i portalu meakultura.pl.

Paszporty Polityki 2021: Nominowani w kategorii muzyka poważna

  • Rafał Ryterski
  • Piotr Alexewicz
  • Teoniki Rożynek

Artystów w kategorii muzyka popularna nominowali między innymi Hirek Wrona, Jarek Szubrycht oraz dziennikarze newonce.radio, cgm.pl, "Przekroju", TVN, "Newsweeka" czy "Gazety Wyborczej".

Paszporty Polityki 2021: Nominowani w kategorii muzyka popularna

  • Ralph Kaminski

Wokalista, kompozytor, autor tekstów piosenek, multiinstrumentalista, producent muzyczny i reżyser teledysków. Urodził się w 1990 r. w Jaśle jako Rafał Stanisław Kamiński. Jest absolwentem wokalistyki Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. Studiował też w Rotterdamie. Brał udział w telewizyjnych talent-shows, ale faktycznym początkiem obiecującej kariery stał się dla niego w 2016 r. debiutancki album "Morze”. W 2019 r. został zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej. W tym samym roku ukazała się jego druga płyta "Młodość”, która zebrała entuzjastyczne recenzje w mediach. W 2021 r. wydał album "Kora” – nowy, oryginalny pomysł na zaśpiewanie i zagranie znanych przebojów wielkiej wokalistki.

Jak sam mówił:

To opowieść sklejona z wybranych utworów, o ogromnej tęsknocie, o głodzie miłości, ale i współczesnej Polsce.

  • Paweł Szamburski

Klarnecista i kompozytor, urodzony w 1980 r. Studiował antropologię kultury i muzykologię na UW. Był jednym z założycieli wytwórni Lado ABC, odegrał też ważną rolę w budowaniu sceny nowej muzyki żydowskiej, jako członek kwartetu klarnetowego Ircha, a także w kwartecie Cukunft. Komponuje utwory ilustracyjne dla filmu i teatru.

Na muzykę patrzy bez gatunkowych ograniczeń. Stoi na czele łączącej muzykę dawną i nowoczesną formacji Bastarda, która w roku 2021 opublikowała album "Kołowrót”, nagrany z Chórem Uniwersytetu SWPS, oraz interpretacje klasyków portugalskiej piosenki na płycie "Fado”, stworzonej wspólnie z mieszkającym w Polsce wokalistą i gitarzystą João de Sousą. W tym samym roku Szamburski wydał jeszcze solowy album "Uroboros”, medytację z przetwarzanymi partiami klarnetu.

  • Ifi Ude

Wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, producentka muzyczna i aktorka teatralna. Urodziła się w 1986 r. w Nigerii, jako Diana Ifeoma Ude, w polsko-nigeryjskiej rodzinie, ale jako kilkulatka trafiła na stałe do Opola. Ukończyła kulturoznawstwo.

Śpiewa od dzieciństwa, co zaprowadziło ją w miejsca tak różne, jak półfinał programu "Must Be The Music”, przedsięwzięcie "Panny wyklęte” inspirowane historiami tzw. żołnierzy wyklętych czy krajowe eliminacje Konkursu Piosenki Eurowizji (startowała z piosenką "Love Is Stronger”). Jako solistka zadebiutowała w roku 2013 albumem zatytułowanym po prostu "Ifi Ude”, ale to opublikowane siedem lat później "Ludevo” złożyło w jedną całość elementy dwóch tradycji: nigeryjskiej i polskiej.