Zamknij

Piosenki świąteczne są szkodliwe dla zdrowia? Naukowcy ostrzegają słuchaczy

22.12.2021 10:55
Mariah Carey
fot. Youtube screen

Piosenki świąteczne są nieodzowną częścią przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. To właśnie dzięki nim co roku możemy poczuć ten wyjątkowy magiczny klimat. Okazuje się jednak, że świąteczna muzyka może źle wpływać na nas i być szkodliwa dla zdrowia psychicznego.

Świąteczne piosenki szkodzą psychice? Naukowcy ostrzegają

Piosenki świąteczne są szkodliwe dla naszej psychiki? Tak przynajmniej twierdzi brytyjska psycholog Linda Blair, która przyjrzała się świątecznym hitom i ich wpływie na człowieka.

Okazuje się, że na pozór wesołe i pełne radości przeboje mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie psychiczne. Zwłaszcza jeżeli słuchamy ich zbyt często. Naukowcy uznali, że nadmierne słuchanie świątecznych piosenek powoduje problemy z koncentracją, wywołuje negatywne emocje, irytację i nerwowość.

Brytyjska psycholog twierdzi, że ludzie zaczynają odczuwać niepokój związany z przedświątecznym szaleństwem, zakupem odpowiednich prezentów czy ubieraniem choinki. W wielu przypadkach świąteczna muzyka jest źródłem stresu i może przypominać niektórym o braku czasu, konfliktach rodzinnych czy problemach finansowych, w związku z którymi nie będziemy w stanie np. kupić idealnego upominku dla bliskich.

QUIZ: Kochasz „Last Christmas”? Dokończ tekst świątecznego hitu Wham

Linda Blair dodaje, że ze negatywnym wpływem świątecznych przebojów na psychikę najbardziej zmagają się osoby pracujące w sklepach. To właśnie pracownicy centrów handlowych czy wielkich supermarketów muszą codziennie słuchać świątecznej muzyki.

Pracownicy sklepów muszą nauczyć się ignorowania tych piosenek, ponieważ jeśli tego nie zrobią, nie będą w stanie skupić się na niczym innym — mówi Blair i przyznaje, że taka muzyka może sprawić, iż pracownicy będą mniej wydajni w okresie przedświątecznym.

Świąteczne piosenki, takie jak chociażby „ Last Christmas czy All I Want For Christmas Is You, mogą bez wątpienia sprawić słuchaczom wiele przyjemności. We wszystkim potrzebny jest jednak umiar, więc może warto zastanowić się, czy naprawdę musimy słuchać świątecznych hitów aż tak często.

RadioZET.pl/digitalmusicnews.com/PK