Zamknij

Kultowa płyta „Thriller” ma już 35 lat. To najlepiej sprzedający się album w historii!

Redakcja
30.11.2017 16:44
Kultowa płyta „Thriller” ma już 35 lat. To najlepiej sprzedający się album w historii!
fot. mat. prasowe / Sony Music

Szósty album Michaela Jacksona na zawsze zapisał się w historii muzyki. Wielkie przeboje, słynne teledyski i mnóstwo sprzedanych kopii. Dziś mija dokładnie 35 lat od momentu, kiedy legendarne dzieło Amerykanina pojawiło się na półkach sklepowych.  

Zagłosuj

Lubisz krążek "Thriller" Michaela Jacksona?

Liczba głosów:

30 listopada 1982 roku Michael Jackson zaprezentował światu swój szósty studyjny album. Mało kto się spodziewał, że Amerykanin będzie w stanie pobić sukces wcześniejszej płyty „Off the Wall”, dzięki której otrzymał pierwszą nagrodę Grammy. Sukces „Thriller” przerósł jednak oczekiwania wszystkich.

Ponad 60 milionów sprzedanych płyt, 8 nagród Grammy i wielkie hity

Dzieło Jacksona, które przyniosło wiele legendarnych dziś teledysków, pobiło wszelkie rekordy popularności i stało się inspiracją dla innych artystów. To właśnie „Thriller” jest dziś uznawany za najlepiej sprzedający się album w historii muzyki. Rozszedł się w ponad 60 milionach egzemplarzy na całym świecie.

Wszystkie siedem singli, czyli m.in. „Billie Jean”, „Beat It” i kawałek tytułowy, dotarło do pierwszej dziesiątki amerykańskiej listy Billboard, co jest najlepszym wynikiem w historii tego prestiżowego zestawienia.

W płycie zakochali się także krytycy muzyczni. Chwalili Króla Popu za wyjątkowo dobre połączenie ze sobą popu, post disco, rock & rolla oraz funku. „Thriller” zgarnął też aż osiem nagród Grammy w 1984 roku. Michael Jackson triumfował w dwóch najważniejszych kategoriach: album roku i nagranie roku.

RadioZET.pl/firstpost.com/forbes.com/PK