Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Kultowa płyta „Thriller” ma już 35 lat. To najlepiej sprzedający się album w historii!

30.11.2017 16:44

Szósty album Michaela Jacksona na zawsze zapisał się w historii muzyki. Wielkie przeboje, słynne teledyski i mnóstwo sprzedanych kopii. Dziś mija dokładnie 35 lat od momentu, kiedy legendarne dzieło Amerykanina pojawiło się na półkach sklepowych.  

Kultowa płyta „Thriller” ma już 35 lat. To najlepiej sprzedający się album w historii! fot. mat. prasowe / Sony Music
Zagłosuj

Lubisz krążek "Thriller" Michaela Jacksona?

30 listopada 1982 roku Michael Jackson zaprezentował światu swój szósty studyjny album. Mało kto się spodziewał, że Amerykanin będzie w stanie pobić sukces wcześniejszej płyty „Off the Wall”, dzięki której otrzymał pierwszą nagrodę Grammy. Sukces „Thriller” przerósł jednak oczekiwania wszystkich.

Ponad 60 milionów sprzedanych płyt, 8 nagród Grammy i wielkie hity

Dzieło Jacksona, które przyniosło wiele legendarnych dziś teledysków, pobiło wszelkie rekordy popularności i stało się inspiracją dla innych artystów. To właśnie „Thriller” jest dziś uznawany za najlepiej sprzedający się album w historii muzyki. Rozszedł się w ponad 60 milionach egzemplarzy na całym świecie.

Wszystkie siedem singli, czyli m.in. „Billie Jean”, „Beat It” i kawałek tytułowy, dotarło do pierwszej dziesiątki amerykańskiej listy Billboard, co jest najlepszym wynikiem w historii tego prestiżowego zestawienia.

W płycie zakochali się także krytycy muzyczni. Chwalili Króla Popu za wyjątkowo dobre połączenie ze sobą popu, post disco, rock & rolla oraz funku. „Thriller” zgarnął też aż osiem nagród Grammy w 1984 roku. Michael Jackson triumfował w dwóch najważniejszych kategoriach: album roku i nagranie roku.

RadioZET.pl/firstpost.com/forbes.com/PK

Oceń