Zamknij

Polski teledysk wygrał na Camerimage Festival. Pokonał Adele, Alicie Keys i Paula McCartneya

22.11.2021 13:33
Energa Camerimage
fot. Justyna ROJEK/East News

Klip do utworu "Zdechłam" z pierwszej solowej płyty Kuby Kawalca wygrał na Camerimage Festival. Pokonał Adele, Alicie Keys i Drake'a.

Energa Camerimage to jeden z największych na świecie festiwali filmowych poświęcony sztuce operatorów filmowych. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage od 2019 roku ponownie odbywa się w Toruniu. 29. edycja imprezy zakończyła się 20 listopada, a nagrodę Złotej Żaby otrzymał  Robbie Ryan za zdjęcia do filmu "C'mon C'mon" w reżyserii Mike'a Millsa.

Klip do "Zdechłam" Kuby Kawalca wygrywa na Camerimage Festival

Wśród kategorii na festiwalu pojawił się również Konkurs Wideoklipów. O nagrodę walczyły teledyski Paula McCartneya, Drake'a, Adele, The Neighbourhood czy Alicii Keys. Jednak wyróżnienie zgarnął polski klip.

Chodzi o obraz "Zdechłam" stworzony do utworu z pierwszej solowej płyty Kuby Kawalca związanego z grupą Happysad. Autorem zdjęć do klipu jest Kacper Fertacz, a za reżyserię odpowiada Zuzanna Plisz.

Teledysk "Zdechłam" do utworu Kuby Kawalca z nagrodą Camerimage

Artysta pochwalił się prestiżowym wyróżnieniem w swoich mediach społecznościowych, gdzie złożył gratulacje twórcom.

Matko i córko, klip do "Zdechłam" wygrywa na Camerimige Festival w Toruniu!
Ciężko to pomieścić w głowie, serio.
Nie posiadam się ze szczęścia, ciężko było zasnąć. Cytując Fisza - Duma, Duma, Duma!
Gratulacje dla całej ekipy filmowej, ale największe dla reżyserki i scenarzystki, niesamowitej Zuzanny Plisz(opowiadałem o niej w którymś z postów) oraz wybitnemu operatorowi Kacprowi Fertaczowi. Gratulacje z całego serducha za pomysł, za cudowne zdjęcia, za dobór aktorów, za totalny montaż - za wszystko. Niesamowita historia, brawa dla Was!

Jak podaje Kawalec, do głównego konkursu komisja wybrała 20 z 300 zgłoszonych klipów z całego świata. Obraz "Zdechła" pokonał teledyski Paula McCartneya, Adele, Alicii Keys, Drake'a, Snoop Doga i The Neighbourhood.

Przewodniczącym jury był w tym roku autor zdjęć do Diuny czy filmów z serii Star Wars - Greig Fraser. Podobno twórca przyznał, że zakochał się w piosence Kawalca.