Zamknij

Nowy raport w sprawie zamachu na koncercie Ariany Grande. Atakowi można było zapobiec?

Redakcja
06.12.2017 13:00
Nowy raport w sprawie zamachu na koncercie Ariany Grande. Atakowi można było zapobiec?
fot. Splash News/EAST NEWS

W internecie pojawił się obszerny raport, w którym zawarto ocenę działań policji i służb wywiadowczych Wielkiej Brytanii. Okazuje się, że służby mogły zapobiec majowemu zamachowi w Manchesterze, gdyby bardziej zainteresowały się terrorystą.

Raport sporządził prawnik David Anderson, specjalizujący się w ustawodawstwie antyterrorystycznym, który zajął się przeglądem i zbadaniem wewnętrznych recenzji przygotowanych wcześniej przez policję oraz brytyjską Służbę Bezpieczeństwa. Przeglądy zostały opracowane po zamachach terrorystycznych, które miały miejsce na terenie Wielkiej Brytanii.

Z analizy prawnika wynika, że atak po koncercie Ariany Grande mógł zostać udaremniony, gdyby służby skupiły się bardziej na Salmanie Abedim. Od 2014 roku zamachowiec był kilkukrotnie obserwowany przez wywiad, ale jego aktywności nie uznano za niebezpieczną. Pomimo że niedługo przed zamachem Brytyjczyk podróżował do i z Libii, nie podjęto decyzji o zatrzymaniu i przesłuchaniu mężczyzny.

W swoim raporcie Anderson zdecydował się też pochwalić służby za udaremnienie na Wyspach około dwudziestu niebezpiecznych działań terrorystycznych w ciągu ostatnich czterech lat.

Zamach po koncercie

Do ataku przeprowadzonego przez Abediego doszło 22 maja tuż po koncercie Ariany Grande w Manchester Arena. W wyniku wybuchu bomby w okolicach wejścia do hali zginęły 23 osoby, w tym zamachowiec.

RadioZET.pl/theepochtimes.com/post-gazette.com/cnn.com/PK