Zamknij

"Nie z tej ziemi" Roksany Węgiel i Małe TGD to plagiat? Zrobiono ekspertyzę

08.06.2020 09:25
Roksana Węgiel Małe TGD Nie z tej ziemi to plagiat Duy Lipy zrobiono ekspertyzę
fot. Youtube

„Nie z tej ziemi” to nowy singiel zespołu Małe TGD i Roksany Węgiel. Pojawiły się zarzuty, że piosenka może być plagiatem przeboju „Physical” Duy Lipy. Utwór został poddany specjalnej ekspertyzie, a jego autorzy wydali oficjalne oświadczenie.

Nie z tej Ziemi Roksany Węgiel i Małe TGD to plagiat Physical Duy Lipy? Zrobiono ekspertyzę

Autorzy piosenki „Nie z tej ziemi” Małe TGD i Roksany Węgiel wydali oficjalne oświadczenie w związku z zarzutami o plagiat. Po premierze utworu wielu internautów twierdziło, że „Nie z tej ziemi” jest bardzo podobne do znanego hitu „Physical” z repertuaru Duy Lipy.

W imieniu twórcy piosenki „Nie z tej ziemi” pragniemy sprostować pojawiające się w mediach nieprawdziwe informacje (…) Pragniemy zauważyć, iż na gruncie polskiej ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych plagiat rozumiany jest jako bezprawne przypisanie sobie autorstwa całości lub części cudzego utworu, bądź jako celowe wprowadzenie w błąd co do autorstwa. Żadna z tych sytuacji nie ma miejsca w niniejszej sprawie (…) Jest nam więc niezwykle przykro, iż utwór promujący ważne wartości, stał się przedmiotem krytyki i zarzutów o plagiat,  tym bardziej, iż krzywdzące komentarze uderzają w Roksanę Węgiel i jej wizerunek artystyczny, podczas gdy jej udział w tym projekcie był jedynie gościnny. Wierzymy, iż przedstawione przez nas wyjaśnienia rozwieją wątpliwości co do autorstwa piosenki „Nie z tej ziemi” — piszą twórcy.

Piosenka „Nie z tej ziemi” Małe TGD i Roksany Węgiel została poddana ekspertyzie, której wyniki autorzy dołączyli do swojego komunikatu. Odpowiada za nią Aleksandra Sewerynik, doktor nauk prawnych i dyrygentka chóralna.

 Z analizy przeprowadzonej przez Panią Doktor wynika, że pomimo zauważalnych dla przeciętnego słuchacza podobieństw pomiędzy utworami "Nie z tej ziemi" i "Physical", nie ma podstaw do stwierdzenia naruszenia prawa autorskiego, w szczególności naruszenia prawa do autorstwa utworu (potocznie nazywanego plagiatem). Podobieństwa wynikają bowiem z podobnego stylu utworów i korzystania przez autorów z podobnych, aczkolwiek rodzajowych cech kształtowania elementów składowych obu utworów — czytamy w oświadczeniu.

Nie z tej ziemi: polski serial animowany

„Nie z tej ziemi” to polski serial animowany, za który odpowiada Paweł Pewny - producent hitowego serialu dla dorosłych “Włatcy Móch”, właściciel Orange Studio Animacji. Dorobek Studia to między innymi wyprodukowanie ponad 600 odcinków seriali animowanych i 8 pełnometrażowych filmów kinowych, między innymi: „Król Maciuś Pierwszy”, „Pinokio”, „Garfield” czy „Scooby Doo”.

Bardzo chcieliśmy zaśpiewać kiedyś z Roksaną Węgiel, co udało się dzięki tej produkcji. Misją serialu „Nie z tej ziemi” jest przekazanie dzieciom wartości, które pozwolą im zmierzyć się z problemami dzisiejszego świata, a to bardzo pokrywa się z misją zespołu — mówi Małe TGD.

Posłuchaj podcastu

RadioZET.pl/PK