Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

10 najlepszych piosenek wszech czasów według magazynu „Rolling Stone”

20.03.2018 16:04

W 2004 roku słynny magazyn „Rolling Stone” pokusił się o stworzenie wielkiej listy utworów wszech czasów. Znalazło się na niej 500 piosenek stworzonych w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Dziś prezentujemy najlepszą dziesiątkę tego kultowego już zestawienia.

Rolling Stone 500 Greatest Songs of All Time fot. EAST NEWS, ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK, EAST NEWS

10 piosenek wszech czasów według „Rolling Stone”

Kultowy ranking magazynu „Rolling Stone” z 2004 roku został stworzony przez kilkuset muzyków i krytyków muzycznych. W 2010 roku doczekał się pierwszej dużej aktualizacji.

Piosenki, które znalazły się w słynnym zestawieniu, pochodzą z różnych muzycznych okresów. Najwięcej utworów z tej listy powstało w latach sześćdziesiątym. Zespołem z największą ilością utworów w rankingu „Rolling Stones” jest The Beatles. Amerykański magazyn umieścił w zestawieniu aż 23 kompozycje z repertuaru legendarnej brytyjskiej formacji.

10. Ray Charles — What I’d Say (1959)

Słynny utwór legendarnego muzyka. „What I’d Say” jest dziś uznawane za jedną z najważniejszych piosenek w historii muzyki rhythm and blues.

9. Nirvana — Smells Like Teen Spirit (1991)

Wielki hit zespołu Nirvana, który nadal zachwyca miliony słuchaczy. Jedna z najsłynniejszych piosenek w historii muzyki grunge’owej doczekała się niezliczonej ilości coverów.

8. The Beatles — Hey Jude (1968)

Chyba nie ma osoby, które nie znałaby słynnego „Hey Jude”. Pop-rockowa kompozycja stała się jednym z najważniejszych utworów The Beatles i nadal jest chętnie coverowana przez artystów.

7. Chuck Berry — Johnny B. Goode (1958)

Rockandrollolowy klasyk, którego nikomu nie trzeba dwa razy przedstawiać. Melodia tej chwytliwej piosenki jest jedną z najpopularniejszych w całej historii muzyki.

6. The Beach Boys — Good Vibrations (1966)

Niezapomniany utwór rockowego zespołu z Kalifornii. Mimo tylu lat od premiery „Good Vibrations” zachwyca interesującym brzmieniem.

5. Aretha Franklin — Respect (1967)

Jeden z najsłynniejszych utworów wielkiej ikony soulu. Legendarna piosenka, która zgarnęła mnóstwo nagród, wciąż robi furorę i zachwyca słuchaczy w różnym wieku.

4. Marvin Gaye — What’s Going On (1971)

Słynny przebój, które na stałe wpisał się w historię muzyki soulowej. „What’s Going On” nadal jest chętnie wykorzystywany w wielu filmach czy reklamach telewizyjnych.

3. John Lennon — Imagine (1971)

John Lennon wydał za życia łącznie siedem albumów, ale największym sukcesem okazał się krążek „Imagine”. To właśnie z niego pochodzi jedna z najsłynniejszych ballad w historii popkultury.

2. The Rolling Stones — (I Can't Get No) Satisfaction (1965)

Ciężko sobie wyobrazić historię muzyki rockowej bez tej piosenki. Obok refrenu „(I Can't Get No) Satisfaction” nie da się przejść obojętnie.

1. Bob Dylan — Like A Rolling Stone (1965)

Zdaniem „Rolling Stone” to właśnie zdobywca prestiżowej Nagrody Nobla nagrał najlepszą piosenkę w dziejach muzyki.

Oceń