Zamknij

10 najlepszych piosenek wszech czasów według magazynu „Rolling Stone”

Redakcja
20.03.2018 16:04
Rolling Stone 500 Greatest Songs of All Time
fot. EAST NEWS, ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK, EAST NEWS

W 2004 roku słynny magazyn „Rolling Stone” pokusił się o stworzenie wielkiej listy utworów wszech czasów. Znalazło się na niej 500 piosenek stworzonych w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Dziś prezentujemy najlepszą dziesiątkę tego kultowego już zestawienia.

10 piosenek wszech czasów według „Rolling Stone”

Kultowy ranking magazynu „Rolling Stone” z 2004 roku został stworzony przez kilkuset muzyków i krytyków muzycznych. W 2010 roku doczekał się pierwszej dużej aktualizacji.

Piosenki, które znalazły się w słynnym zestawieniu, pochodzą z różnych muzycznych okresów. Najwięcej utworów z tej listy powstało w latach sześćdziesiątym. Zespołem z największą ilością utworów w rankingu „Rolling Stones” jest The Beatles. Amerykański magazyn umieścił w zestawieniu aż 23 kompozycje z repertuaru legendarnej brytyjskiej formacji.

10. Ray Charles — What I’d Say (1959)

Słynny utwór legendarnego muzyka. „What I’d Say” jest dziś uznawane za jedną z najważniejszych piosenek w historii muzyki rhythm and blues.

9. Nirvana — Smells Like Teen Spirit (1991)

Wielki hit zespołu Nirvana, który nadal zachwyca miliony słuchaczy. Jedna z najsłynniejszych piosenek w historii muzyki grunge’owej doczekała się niezliczonej ilości coverów.

8. The Beatles — Hey Jude (1968)

Chyba nie ma osoby, które nie znałaby słynnego „Hey Jude”. Pop-rockowa kompozycja stała się jednym z najważniejszych utworów The Beatles i nadal jest chętnie coverowana przez artystów.

7. Chuck Berry — Johnny B. Goode (1958)

Rockandrollolowy klasyk, którego nikomu nie trzeba dwa razy przedstawiać. Melodia tej chwytliwej piosenki jest jedną z najpopularniejszych w całej historii muzyki.

6. The Beach Boys — Good Vibrations (1966)

Niezapomniany utwór rockowego zespołu z Kalifornii. Mimo tylu lat od premiery „Good Vibrations” zachwyca interesującym brzmieniem.

5. Aretha Franklin — Respect (1967)

Jeden z najsłynniejszych utworów wielkiej ikony soulu. Legendarna piosenka, która zgarnęła mnóstwo nagród, wciąż robi furorę i zachwyca słuchaczy w różnym wieku.

4. Marvin Gaye — What’s Going On (1971)

Słynny przebój, które na stałe wpisał się w historię muzyki soulowej. „What’s Going On” nadal jest chętnie wykorzystywany w wielu filmach czy reklamach telewizyjnych.

3. John Lennon — Imagine (1971)

John Lennon wydał za życia łącznie siedem albumów, ale największym sukcesem okazał się krążek „Imagine”. To właśnie z niego pochodzi jedna z najsłynniejszych ballad w historii popkultury.

2. The Rolling Stones — (I Can't Get No) Satisfaction (1965)

Ciężko sobie wyobrazić historię muzyki rockowej bez tej piosenki. Obok refrenu „(I Can't Get No) Satisfaction” nie da się przejść obojętnie.

1. Bob Dylan — Like A Rolling Stone (1965)

Zdaniem „Rolling Stone” to właśnie zdobywca prestiżowej Nagrody Nobla nagrał najlepszą piosenkę w dziejach muzyki.