Zamknij

Rysiek Riedel na bloku w Tychach. Wokalista Dżemu uhonorowany wyjątkowym muralem [ZDJĘCIA]

Joanna Chojnacka
03.09.2021 15:34
Mural Ryśka Riedla
fot. Lukasz Kalinowski/East News

Rysiek Riedel został uhonorowany na jednym z osiedli w Tychach. Na bloku przy ulicy Filaretow powstał mural upamiętniający wokalistę Dżemu.

Rysiek Riedel to jeden z najpopularniejszych wokalistów rockowych w historii polskiej muzyki. Artysta przez wiele lat był frontmanem grupy Dżem. Muzyk stworzył szereg nieśmiertelnych hitów, które do dziś bywają pierwszymi utworami, jakich uczą się adepci gry na gitarze. Po śmierci w 1994 roku Ryszard Riedel nie zniknął z popkultury.

Rysiek Riedel na muralu w Tychach [ZDJĘCIA]

O Riedlu w "Czasie ołowiu" śpiewała Budka Suflera, TVP Łódź zrealizowała dokument o artyście zatytułowany "Sen o Victorii", 10 lat później nakręcono kolejny dokument o wokaliście pt. "Dżem". W 2005 roku powstał film fabularny, który opowiadał historię życia Ryśka Riedla. Główną rolę w "Skazanym na bluesa" zagrał Tomasz Kot. Z kolei Jan Skaradziński wydał kilka książek biograficznych autora tekstu do "Wehikułu czasu".

O Ryśku Riedlu pamiętają szczególnie mieszkańcy Tych, gdzie muzyk został pochowany. W mieście odbywał się Tyski Festiwal Muzyczny imienia Ryśka Riedla "Ku Przestrodze", przed urzędem miasta stoi natomiast pomnik wokalisty. Do miejsc, które chętnie odwiedzają fani Dżemu, dołączyło właśnie kolejne.

Na bloku, w którym mieszkał Rysiek Riedel powstał mural z jego podobizną

Przy ulicy Filaretów 15 powstał mural z podobizną Ryśka Riedla. Na bloku, w którym mieszkał artysta, widzimy napis "Zawsze warto być człowiekiem" - fragment utworu "Autsajder". Pod cytatem znajduje się praca przedstawiająca Riedla w jego charakterystycznym kapeluszu, kurtce, bandanie, pierścieniach, wisiorku z pacyfką i koszulce Dżemu.

Zobacz także

Jak czytamy na portalu tychy.pl, mural powstał z okazji 65. rocznicy urodzin Riedla, którą fani Dżemu będą obchodzić już w sobotę. Jego oficjalne odsłonięcie nastąpi w sobotę 4 września.

Mural Rysiek Riedel
fot. Lukasz Kalinowski/East News
Mural Rysiek Riedel
fot. Lukasz Kalinowski/East News

Mural to efekt pracy Marty Piróg i Marka Greli, którzy działają pod nazwą Czary-Mury. Podczas odsłonięcia dzieła pod blokiem w Tychach pojawią się jego autorzy, Sebastian Riedel – syn Ryszarda Riedla, Maciej Kuszela – fotograf oraz prezydent miasta - Andrzej Dziuba.

Zobacz też: Światowe gwiazdy muzyki, które mają polskie korzenie. Nie brakuje wielkich nazwisk [ZDJĘCIA] 

RadioZET.pl/tychy.pl