Zamknij

Scott Walker nie żyje. Amerykański muzyk zmarł w wieku 76 lat

Piotr Krajewski
25.03.2019 11:17
Scott Walker nie żyje amerykański muzyk zmarł w wieku 76 lat
fot. Youtube screen

Scott Walker nie żyje. Znany amerykański muzyk, autor tekstów i producent zmarł 25 marca w wieku 76 lat. Przez wielu był uznawany za jednego z największych geniuszy eksperymentalnego popu i rocka. Ogromną popularność zdobył jako lider zespołu The Walker Brothers.

Scott Walker nie żyje. Amerykański muzyk miał 76 lat

Nie żyje Scott Walker, amerykański wokalista, autor tekstów i producent. O śmierci 76-letniego artysty oficjalnie poinformowała jego wytwórnia 4AD.

 Przez pół wieku geniusz człowieka urodzonego jako Noel Scott Engel wzbogacał życie tysięcy ludzi, najpierw jako członka The Walker Brothers, a następnie jako artysty solowego i producenta. Scott Walker był wyjątkowym i ambitnym gigantem stojącym na czele brytyjskiej muzyki — czytamy w komunikacie wytwórni.

Scott Walker cieszył się dużą popularnością w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, gdzie jego zespół The Walker Brothers robił ogromną furorę w latach sześćdziesiątych. Niektórzy porównywali ich do samych The Beatles. Grupa stworzyła m.in. przeboje „Make It Easy On Yourself” i „The Sun Ain't Gonna Shine Anymore”.

Niedługo później formacja rozpadła się, a Scott Walker rozpoczął karierę solową. Tworzył muzykę awangardową, w której nie bał się eksperymentować z popem i rockiem. Inspirował wielu słynnych artystów, m.in. Davida Bowiego, Thoma Yorke’a z Radiohead czy Damona Albarna z Blur. Wydał kilkanaście studyjnych albumów. Niedługo przed śmiercią stworzył i wyprodukował ścieżkę dźwiękową do filmu „Vox Lux” z Natalie Portman w roli głównej.

Nie chcesz przegapić żadnej premiery, teledysku i informacji ze świata muzyki? Dołącz do grupy Siła muzyki na Facebooku

RadioZET.pl/PK