Zamknij

Słuchanie muzyki źle wpływa na kreatywność. Nowe badanie naukowców

Piotr Krajewski
19.03.2019 16:40
Słuchanie muzyki źle wpływa na kreatywność nowe badanie naukowców
fot. shutterstock.com

Wiele osób twierdzi, że słuchanie muzyki podczas pracy lub nauki pozytywnie wpływa na nasz organizm i pomaga w efektywności. Szwedzcy i brytyjscy naukowcy postanowili to sprawdzić. Przeprowadzili badanie, którego wyniki mogą zaskoczyć niejednego z nas.

Muzyka towarzyszy ludziom niemal wszędzie. Nie tylko podczas różnych imprez czy jazdy samochodem. Wiele osób słucha piosenek również w trakcie codziennej pracy i nauki, twierdząc, że przyjemne melodie pozytywnie oddziałują na produktywność.

Naukowcy z uniwersytetów w Wielkiej Brytanii i Szwecji przeprowadzili nowe badanie na ten temat. Postanowili sprawdzić, jaki jest dokładnie wpływ muzyki na kreatywność człowieka.

Psycholodzy zaprosili do badania 100 studentów, którzy musieli wziąć udział w kilku eksperymentach wykorzystujących kreatywność werbalną. Uczestnicy mieli za zadanie m.in. wymyślić nowe słowo w oparciu o podane wyrazy.

W trakcie każdego z nich w tle było słychać inny rodzaj muzyki — instrumentalną, w nieznanym dla siebie języku oraz ze znanym tekstem. Wszyscy studenci musieli także pracować w warunkach szumu bibliotecznego.

Wyniki badania naukowców mogą zaskoczyć niejedną osobę. Okazuje się, że wszystkie wyżej wymienione typu muzyki zakłóciły proces kreatywny u badanych i źle wpłynęły na pracę werbalnej pamięci roboczej. Uczestnicy przyznali, iż lepiej pracowało im się w kompletnej ciszy lub gdy słyszeli szum biblioteczny.

Może więc warto zastanowić się następnym razem, czy nie lepiej odłożyć słuchania muzyki na później, a pracę oraz naukę kontynuować w ciszy i spokoju.

Rozlicz PIT za darmo z Fundacją Radia ZET 

Muzyka
fot. shutterstock.com

Nie chcesz przegapić żadnej premiery, teledysku i informacji ze świata muzyki? Dołącz do grupy Siła muzyki na Facebooku

RadioZET.pl/readingeagle.com,naukawpolsce.pap.pl/PK