Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Słuchanie muzyki źle wpływa na kreatywność. Nowe badanie naukowców

19.03.2019 16:40

Wiele osób twierdzi, że słuchanie muzyki podczas pracy lub nauki pozytywnie wpływa na nasz organizm i pomaga w efektywności. Szwedzcy i brytyjscy naukowcy postanowili to sprawdzić. Przeprowadzili badanie, którego wyniki mogą zaskoczyć niejednego z nas.

Słuchanie muzyki źle wpływa na kreatywność nowe badanie naukowców fot. shutterstock.com

Muzyka towarzyszy ludziom niemal wszędzie. Nie tylko podczas różnych imprez czy jazdy samochodem. Wiele osób słucha piosenek również w trakcie codziennej pracy i nauki, twierdząc, że przyjemne melodie pozytywnie oddziałują na produktywność.

Naukowcy z uniwersytetów w Wielkiej Brytanii i Szwecji przeprowadzili nowe badanie na ten temat. Postanowili sprawdzić, jaki jest dokładnie wpływ muzyki na kreatywność człowieka.

Psycholodzy zaprosili do badania 100 studentów, którzy musieli wziąć udział w kilku eksperymentach wykorzystujących kreatywność werbalną. Uczestnicy mieli za zadanie m.in. wymyślić nowe słowo w oparciu o podane wyrazy.

W trakcie każdego z nich w tle było słychać inny rodzaj muzyki — instrumentalną, w nieznanym dla siebie języku oraz ze znanym tekstem. Wszyscy studenci musieli także pracować w warunkach szumu bibliotecznego.

Wyniki badania naukowców mogą zaskoczyć niejedną osobę. Okazuje się, że wszystkie wyżej wymienione typu muzyki zakłóciły proces kreatywny u badanych i źle wpłynęły na pracę werbalnej pamięci roboczej. Uczestnicy przyznali, iż lepiej pracowało im się w kompletnej ciszy lub gdy słyszeli szum biblioteczny.

Może więc warto zastanowić się następnym razem, czy nie lepiej odłożyć słuchania muzyki na później, a pracę oraz naukę kontynuować w ciszy i spokoju.

Rozlicz PIT za darmo z Fundacją Radia ZET 

Muzyka fot. shutterstock.com

Nie chcesz przegapić żadnej premiery, teledysku i informacji ze świata muzyki? Dołącz do grupy Siła muzyki na Facebooku

RadioZET.pl/readingeagle.com,naukawpolsce.pap.pl/PK 

Oceń