Zamknij

Spotify: fala nieistniejących zespołów zalewa serwis. Pieniądze zarabiają zmyśleni muzycy

Redakcja
29.01.2019 15:06
Spotify fala nieistniejących zespołów zalewa serwis. Pieniądze zarabiają zmyśleni muzycy
fot. shutterstock.com

Spotify zalewa fala nieistniejących zespołów i muzyków, którzy mogą pochwalić się tysiącami odtworzeń. Tajemniczy artyści zaczęli pojawiać się playlistach użytkowników serwisu streamingowego, mimo że wcale ich nie słuchali. Przedstawiciele Spotify zareagowali i potwierdzili, że zajmą się sprawą.

Spotify to jeden z najpopularniejszych serwisów streamingowych, z którego korzysta każdego dnia miliony osób. Platforma to kopalnia muzyki pozwalająca odkryć wielu mało znanych, ale wartych uwagi artystów.

Okazuje się, że Spotify najprawdopodobniej padł ofiarą oszustów. Jak podaje brytyjskie „BBC”, serwis zalała fala zagadkowych i nieznanych nikomu zespołów. Co ciekawe, zaczęli oni osiągać niemałe liczby odtworzeń.

Zobacz także

Wielu użytkownik zauważyło w swojej historii nazwiska tajemniczych artystów, których jednak nigdy nie słuchali. Byli to m.in. Bergenulo Five, Onxyia, Cappisko, Hundra Ao czy Dj Bruej. Ich twórczość miała składać się głównie z krótkich i w większości instrumentalnych utworów. Spekuluje się, że kompozycje mogły zostać wygenerowane przez sztuczną inteligencję.

Teraz wyszło na jaw, że wymienione wyżej zespoły i wokaliści tak naprawdę nie istnieją, a muzyczna baza Spofity została po prostu zhakowana. Hakerzy znaleźli najprawdopodobniej lukę bezpieczeństwa w systemie oraz chcieli tym sposobem zarobić nielegalnie na sztucznych odtworzeniach.

Przypomnijmy, że za strumieniowanie muzyki artyści otrzymują pieniądze. Im więcej odtworzeń, tym większe zarobki. Jeśli jedna piosenka zostanie przesłuchana około 250 razy, muzyk może liczyć na około 1 dolara zysku.

Po publikacji brytyjskiego „BBC” przedstawicie Spotify zareagowali w kwestii tajemniczych zespołów i usunęli wszystkich podejrzanych artystów z bazy. Potwierdzili, że zajmą się sprawą sztucznej manipulacji aktywnością strumieniową. Nie skomentowali jednak, w jaki sposób tajemniczy muzycy znaleźli się w serwisie i jak udało się im się znaleźć na playlistach użytkowników. Pojawiają się głosy, że konta mogły zostać zhakowane przez wyciek danych z Facebooka we wrześniu 2018 roku. Użytkownicy Spotify mają bowiem możliwość połączenia swojego konta z profilem facebookowym.

Zobacz także

Nie chcesz przegapić żadnej premiery, teledysku i informacji ze świata muzyki? Dołącz do grupy Siła muzyki na Facebooku

RadioZET.pl/bbc.com,businessinsider.my,chip.pl/PK