Zamknij

„Stairway to Heaven” Led Zeppelin to plagiat? Jest ostateczna decyzja sądu

06.10.2020 10:23
Led Zeppelin
fot. ASSOCIATED PRESS/East News

„Stairway to Heaven” Led Zeppelin nie jest plagiatem. Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych podtrzymał marcową decyzję sądu apelacyjnego w San Francisco i tym samym zakończył kilkuletnią batalię sądową.

„Stairway To Heaven” to jeden z najsłynniejszych kawałków w historii muzyki rockowej. Piosenka Led Zeppelin z 1971 roku znalazła się na 31. miejscu prestiżowej listy najlepszych utworów wszech czasów według magazynu Rolling Stone.

W 2014 roku zespół został posądzony o plagiat. Grupa Spirit oskarżyła Led Zeppelin o skopiowanie ich piosenki „Taurus”.

Lady Gaga oskarżona o kradzież. Oscarowy przebój „Shallow” jest plagiatem?

„Stairway To Heaven” Led Zeppelin nie jest plagiatem. Decyzja sądu

„Stairway To Heaven” Led Zeppelin nie jest plagiatem. Tak orzekł Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych, który podtrzymał decyzję sądu apelacyjnego w San Francisco z marca tego roku. Wyrok jest ostateczny.

Batalia sądowa trwała kilka lat. Zespól Spirit stwierdził, że legendarny hit „Stairway To Heaven” z 1971 roku to kopia ich piosenki zatytułowanej „Taurus”, która ukazała się trzy lata wcześniej. Zdaniem muzyków otwierający przebój riff został skopiowany.

W 2016 roku sąd odrzucił jednak pozew, ale prawnicy zdecydowali się złożyć apelację. Sprawa wróciła do sądu pod koniec 2019 roku. W marcu tego roku sąd apelacyjny w San Francisco orzekł, że „Stairway To Heaven” nie jest plagiatem „Taurus”.

RadioZET.pl/dziennik.pl/PK