Zamknij

Stan Borys po udarze mózgu. Nowe informacje o stanie zdrowia znanego muzyka

Redakcja
04.03.2019 10:20
Stan Borys po udarze mózgu. Nowe informacje o stanie zdrowia znanego muzyka
fot. MARIUSZ KAPALA / GAZETA LUBUSKA / POLSKA PRESS / East News

Stan Borys przeszedł udar niedokrwienny kilka tygodni temu. W programie „Dzień Dobry TVN” pojawiła się jego partnerka Anna Maleady i lekarz Maciej Gostkowski, którzy podali nowe informacje na temat stanu zdrowia znanego polskiego muzyka.

Stan Borys trafił do szpitala na początku lutego z powodu udaru niedokrwiennego. Przez kilka dni stan zdrowia muzyka był bardzo ciężki, a lekarze walczyli o jego życie.

Stan Borys: nowe informacje na temat stanu zdrowia muzyka. Nowe fakty

Partnerka Anna Maleady i lekarz Maciej Gotkowski pojawili się ostatnio w studiu „Dzień Dobry TVN”, gdzie przekazali nowe informacje na temat stanu zdrowia Stana Borysa. Muzyk czuje się lepiej, ale nie wiadomo, kiedy i czy wróci do pełnej sprawności. Zmaga się z paraliżem lewej części ciała, przez co pojawiają się u niego duże problemy z chodzeniem. Obecnie korzysta z balkonika rehabilitacyjnego.

Stan Borysa jest taki jak pacjenta po udarze. Stan jest ambitny, wytrwały i walczy. Proces rehabilitacji jest długotrwały. Myślę, że idzie w dobrym kierunku. Kłopot z chodzeniem i ruchami jest. Kiedy to minie i czy minie? Wszyscy nad tym pracują — powiedział lekarz Maciej Gostkowski, który od wielu lat przyjaźni się ze Stanem Borysem.

Lekarz opowiedział także o dniu, w którym stan artysty się pogorszył.

Tego krytycznego dnia Stana uratowało to, że w pewnym momencie zaczął niewyraźnie mówić. Nie widzieliśmy się, byliśmy w kontakcie telefonicznym. W południe, po zejściu z kortu, zadzwonił do mnie i powiedział, że ma ból w klatce piersiowej, który promieniuje do lewej ręki. W pierwszym momencie podejrzewałem wieńcówkę — zdradził Gostkowski i przyznał, że w kolejnych godzinach pojawiły się problemy z mową i nogą, co zaczęło wskazywać na udar.

Następnie znajomi Stana Borysa zadzwonili po pogotowie. Po przyjeździe karetki ratownik konsultował się telefoniczni z Gostkowskim: „Nie było pełnych objawów neurologicznych. I tutaj ukłon w stronę ratownika, bo ja mówię: »Być może nie było tych objawów, ale ja go znam na tyle długo, że słyszę, że z nim coś się dzieje«. Na moją odpowiedzialność zabierajcie go na neurologię. No i udało się. Tutaj przy udarach najważniejszy jest czas”.

Stan Borys rozpoczął działalność artystyczną pod koniec lat pięćdziesiątych. W 1965 roku założył polski zespół bigbitowy Blackout, który dwa lata później przestał istnieć. Później muzyk związał się z grupą Bizony, a pod koniec lat sześćdziesiątych rozpoczął karierę solową. Artysta wydał wiele albumów studyjnych. Ostatnia płyta „Ikona” ukazała się w 2014 roku.    

Rozlicz PIT za darmo z Fundacją Radia ZET

Nie chcesz przegapić żadnej premiery, teledysku i informacji ze świata muzyki? Dołącz do grupy Siła muzyki na Facebooku

RadioZET.pl/dziendobry.tvn.pl/PK