Zamknij

Świat muzyki żegna rapera Tomasza Chadę. Reakcje polskich artystów

Redakcja
21.03.2018 11:49
Tomasz Chada
fot. instagram.com/tomaszchada/

Wiadomość o odejściu Tomasza Chady zszokowała fanów polskiego rapu. Jego nagła śmierć wstrząsnęła także innymi artystami, którzy postanowili pożegnać rapera. Krótkie wiadomości w mediach społecznościowych napisali m.in. Donatan, Tede, Pezet czy Doniu.

Tomasz Chada nie żyje. Polscy artyści żegnają rapera 

Informacja o śmierci Tomasza Chady, 39-letniego rapera z Warszawy, pojawiła się w polskich mediach w poniedziałek. Artysta zmarł w szpitalu psychiatrycznym w Rybniku, do którego został przewieziony z placówki w Mysłowicach. Trafił tam po urazie kręgosłupa, który według śledczych powstał w wyniku upadku z okna na trzecim piętrze. W sprawie zgonu Chady Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku wydał specjalny komunikat.

Śmierć Tomasza Chady nie przeszła niezauważona w branży muzycznej. Polscy artyści, głównie ze świata hip-hopu, postanowili pożegnać kilkoma słowami zmarłego rapera.

— Zmarł Tomasz Chada...nawet nie wiem co napisać bo rozmawiałem z nim chyba zaledwie kilka dni temu... O muzyce mówił nie będę bo każdy może do niej sięgnąć, natomiast jako człowiek był niesamowitym okazem. Pełnym pozytywnej energii, dystansu i uśmiechu, mimo tego że jego życie bez wątpienia mogło by być scenariuszem czarno-białego filmu. Człowiek autentyczny, niejednoznaczny, niedający się zamknąć tylko w ramkach swojej muzyki. On sam chciał chyba, żeby ta muzyka była przestrogą przed tym, co dobrze znał i czego nikomu nie życzył. Posłuchajcie Chady i nie żyjcie tak jak Chada – myślę, że o to mu chodziło. Teraz, kiedy to piszę słucham ostatniego nagrania, które podesłał mi 2 tygodnie temu...oczywiste rzeczy stają się oczywiste niestety po czasie. Ludzie odchodzą cicho i niespodziewanie i to powinno być dla nas tematem do zastanowienia — napisał producent Donatan.

— Trzymaj się Chada tam po drugiej stronie. Lubiłem Cię mordula. Nagraliśmy razem kilka kawałków, a znaliśmy się praktycznie od początku robienia przeze mnie rapu. Pierwszy wspólny kawałek "Dla dzieciaków" nagraliśmy we trzech z Włodim na drugą płytę Molesty w 1999, ostatni to "Jeden z was" tytułowy kawałek z Twojej płyty z 2012 roku, ale dziś pasuje mi najbardziej kawałek z WWO z 2005 roku — napisał Sokół.

— Smutek i niedowierzanie. Przykre to jest bardzo, gdy ludzie odchodzą zbyt młodo. Dawno nie mieliśmy kontaktu i już mieć go nie będziemy. Spoczywaj w pokoju, może po tamtej stronie będzie łatwiej — czytamy na profilu facebookowym Pezeta.

— Nie wierzę, że to się stało. Tragedia — napisał krótko Tede i dołączył do wiadomości nagrany kiedyś wspólnie z Chadą utwór.

Kilka słów opublikował również raper Doniu, znany m.in. z grupy Ascetoholix: — Składam szczere wyrazy współczucia dla rodziny i przyjaciół człowieka, który zaznaczył się mocnymi zgłoskami w kartach polskiego hip-hopu. Niezależnie od muzycznych animozji, różnic i potyczek nawet najgorszemu wrogowi nie życzyłbym tak szybkiego odejścia, tak niespodziewanego zakończenia drogi życiowej i muzycznej. Pamiętajcie. Zostawił Wam muzykę. To koniec pewnego rozdziału w polskim rapie.

Raper Chada

Tomasz Chada był jednym z głównych przedstawicieli warszawskiego rapu. W swojej karierze nagrał sześć studyjnych albumów, które pokryły się złotem i platyną. Jego dyskografię zamyka płyta „Recydywista” z grudnia 2017 roku.

Kilka dni temu oficjalnie poinformowano, że zaplanowana trasa koncertowa Tomasza Ch. została całkowicie odwołana ze względu na stan zdrowia rapera i jego pobyt w szpitalu.

RadioZET.pl/PK