Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Beata Tadla
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Świat muzyki żegna rapera Tomasza Chadę. Reakcje polskich artystów

21.03.2018 11:49

Wiadomość o odejściu Tomasza Chady zszokowała fanów polskiego rapu. Jego nagła śmierć wstrząsnęła także innymi artystami, którzy postanowili pożegnać rapera. Krótkie wiadomości w mediach społecznościowych napisali m.in. Donatan, Tede, Pezet czy Doniu.

Tomasz Chada fot. instagram.com/tomaszchada/

Tomasz Chada nie żyje. Polscy artyści żegnają rapera 

Informacja o śmierci Tomasza Chady, 39-letniego rapera z Warszawy, pojawiła się w polskich mediach w poniedziałek. Artysta zmarł w szpitalu psychiatrycznym w Rybniku, do którego został przewieziony z placówki w Mysłowicach. Trafił tam po urazie kręgosłupa, który według śledczych powstał w wyniku upadku z okna na trzecim piętrze. W sprawie zgonu Chady Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku wydał specjalny komunikat.

Śmierć Tomasza Chady nie przeszła niezauważona w branży muzycznej. Polscy artyści, głównie ze świata hip-hopu, postanowili pożegnać kilkoma słowami zmarłego rapera.

— Zmarł Tomasz Chada...nawet nie wiem co napisać bo rozmawiałem z nim chyba zaledwie kilka dni temu... O muzyce mówił nie będę bo każdy może do niej sięgnąć, natomiast jako człowiek był niesamowitym okazem. Pełnym pozytywnej energii, dystansu i uśmiechu, mimo tego że jego życie bez wątpienia mogło by być scenariuszem czarno-białego filmu. Człowiek autentyczny, niejednoznaczny, niedający się zamknąć tylko w ramkach swojej muzyki. On sam chciał chyba, żeby ta muzyka była przestrogą przed tym, co dobrze znał i czego nikomu nie życzył. Posłuchajcie Chady i nie żyjcie tak jak Chada – myślę, że o to mu chodziło. Teraz, kiedy to piszę słucham ostatniego nagrania, które podesłał mi 2 tygodnie temu...oczywiste rzeczy stają się oczywiste niestety po czasie. Ludzie odchodzą cicho i niespodziewanie i to powinno być dla nas tematem do zastanowienia — napisał producent Donatan.

— Trzymaj się Chada tam po drugiej stronie. Lubiłem Cię mordula. Nagraliśmy razem kilka kawałków, a znaliśmy się praktycznie od początku robienia przeze mnie rapu. Pierwszy wspólny kawałek "Dla dzieciaków" nagraliśmy we trzech z Włodim na drugą płytę Molesty w 1999, ostatni to "Jeden z was" tytułowy kawałek z Twojej płyty z 2012 roku, ale dziś pasuje mi najbardziej kawałek z WWO z 2005 roku — napisał Sokół.

— Smutek i niedowierzanie. Przykre to jest bardzo, gdy ludzie odchodzą zbyt młodo. Dawno nie mieliśmy kontaktu i już mieć go nie będziemy. Spoczywaj w pokoju, może po tamtej stronie będzie łatwiej — czytamy na profilu facebookowym Pezeta.

— Nie wierzę, że to się stało. Tragedia — napisał krótko Tede i dołączył do wiadomości nagrany kiedyś wspólnie z Chadą utwór.

Kilka słów opublikował również raper Doniu, znany m.in. z grupy Ascetoholix: — Składam szczere wyrazy współczucia dla rodziny i przyjaciół człowieka, który zaznaczył się mocnymi zgłoskami w kartach polskiego hip-hopu. Niezależnie od muzycznych animozji, różnic i potyczek nawet najgorszemu wrogowi nie życzyłbym tak szybkiego odejścia, tak niespodziewanego zakończenia drogi życiowej i muzycznej. Pamiętajcie. Zostawił Wam muzykę. To koniec pewnego rozdziału w polskim rapie.

Raper Chada

Tomasz Chada był jednym z głównych przedstawicieli warszawskiego rapu. W swojej karierze nagrał sześć studyjnych albumów, które pokryły się złotem i platyną. Jego dyskografię zamyka płyta „Recydywista” z grudnia 2017 roku.

Kilka dni temu oficjalnie poinformowano, że zaplanowana trasa koncertowa Tomasza Ch. została całkowicie odwołana ze względu na stan zdrowia rapera i jego pobyt w szpitalu.

RadioZET.pl/PK

Oceń