Zamknij

Tori Amos o swoim zdrowiu psychicznym. Nowy album pozwolił jej "wyjść z piekła"

21.09.2021 09:51
Tori Amos
fot. RMV/REX/Shutterstock/EAST NEWS

Tori Amos przyznała, że podczas pandemii podupadła na zdrowiu psychicznym. Przyznała, że w trudnym czasie bardzo pomogła jej praca nad nowym albumem.

Tori Amos, a właściwie Myra Ellen Amos to znana amerykańska piosenkarka pianistka. W 2005 roku zanotowano, że sprzedaż jej płyt przekroczyła 12 milionów albumów na całym świecie. Artystka zachwyca nie tylko dźwiękami fortepianu okraszonymi sekcją smyczkową i elektrycznymi gitarami, ale także bardzo osobistym przekazem. Amos pisze poruszające teksty, pełne metafor.

Tori Amos szczerze o swoim zdrowiu psychicznym. Pomaga jej tworzenie

Nie inaczej będzie w przypadku jej szesnastego albumu "Ocean to Ocean" zapowiadanego na 29 października. Artystka w rozmowie z NME wyznała, że to dla niej szczególnie ważna płyta. Kobieta oświadczyła, że skupienie się na tworzeniu nowego materiału, pomogło jej wyjść z problemów ze zdrowiem psychicznym.

Amos nie pierwszy raz udowadnia, że nie stroni od trudnych tematów, dla wielu nadal mieszczących się w strefie tabu. Artystka ma na koncie między innymi rzecznictwo w amerykańskiej organizacji "Rape, Abuse & Incest National Network", która oferuje darmowy telefon zaufania dla ofiar przemocy na tle seksualnym.

Tori Amos szczerze o nowej płycie i zdrowiu psychicznym

Tym razem wokalistka opowiedziała głośno o tym, jak źle wpłynęła na nią pandemia. Amos utknęła w Kornwalii podczas covidowego lockdownu. Wówczas jej wyobraźnia zaczęła działać na pełnych obrotach, nie zawsze w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

Tori Amos czuła ogromną pustkę, którą wywołał u niej brak możliwości koncertowania i kontaktu z ludźmi. Wyznała, że zaczęła spadać na dno, co ostatecznie dało jej natchnienie do napisania niektórych piosenek. Artystka podkreśla, że muzyka pomaga jej uciec od problemów, wydostać się z miejsc, z których fizycznie nie da się wyjść.

W moim życiu znalazłam jedyny sposób, aby radzić sobie z problemami psychicznymi, oddalić się od nich. Kiedy jestem w tak trudnym miejscu w życiu, nie mogę po prostu wstać i wyjść, Znajduję narzędzia, eliksiry w dźwiękach, aby wydostać się z tej przestrzeni. W mojej piosence z 2005 roku "Barons of Suburbia" pojawia się fragment na ten temat: "Tworzę miksturę, by zwalczyć twoją truciznę" i tak właśnie robię. Wychodzę z pewnych sytuacji, opuszczając to piekło.

Artystka przyznała w rozmowie, że przed wybuchem pandemii pisała zupełnie inny album. Jednak dzisiaj tamte kompozycje już do niej nie pasują. Amos oznajmiła, że nie miały energii, która pozwoliłaby jej poradzić sobie ze swoim stanem. Wokalistka wyrzuciła je i zaczęła pisać od nowa.

Zobacz też: Światowe gwiazdy muzyki, które mają polskie korzenie. Nie brakuje wielkich nazwisk [ZDJĘCIA] 

RadioZET.pl/NME