Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Freddie Mercury skończyłby dziś 72 lata. Piosenki Queen w Radiu ZET!

05.09.2018 09:40

Lider Queen, jednego z najsłynniejszych zespołów świata, obchodziłby 5 września swoje 72. urodziny. Wkład Freddiego Mercury'ego w historię muzyki rozrywkowej jest nieoceniony. Nic dziwnego, że przez wielu nazywany jest wielką legendą. W środę nasi słuchacze usłyszą na antenie Radia ZET największe przeboje Queen.

Freddie Mercury skończyłby dziś 72 lata. Piosenki Queen w Radiu ZET! fot. BOURASSEAU / EAST NEWS

Taka gwiazda nie zdarza się często. Farrokh Bulsara, bo tak naprawdę nazywał się Freddie Mercury, przyszedł na świat 5 września 1946 roku w Stone Town w Zanzibarze. Wojna domowa sprawiła, że przyszły wielki artysta uciekł jako nastolatek do Londynu, gdzie zaczął prawdziwą przygodę z muzyką.

Tam w końcu poznał Briana Maya, Rogera Taylora i Johna Deacona, z którymi w 1970 roku założył grupę Queen. Mercury, mimo że prywatnie był dość skrytym oraz nieśmiałym człowiekiem, niemal natychmiast zaczął przyciągać uwagę milionów ludzi swoją charyzmą na scenie, energią, ekstrawagancją i kontrowersyjnym stylem życia.

ZOBACZ TEŻ: Oficjalny zwiastun filmu o Queen i Freddiem Mercurym [WIDEO]

Świat zakochał się we Freddiem i rockowym brzmieniu jego zespołu. Formacja wydała łącznie piętnaście albumów studyjnych (jeden już po śmierci artysty), z których wiele sprzedało się w wielomilionowych nakładach.

To właśnie dzięki Mercury’emu możemy zachwycać się dziś takimi legendarnymi kompozycjami jak „Bohemian Rhapsody”, „The Show Must Go On”, „Don’t Stop Me Now”, „I Want To Break Free”, „We Are the Champions”, „Somebody to Love”, „We Will Rock You”, „Another One Bites the Dust” czy „A Kind of Magic”.

Freddie Mercury stał się także ikoną ruchu LGBT. Artysta otwarcie przyznawał się do swojego biseksualizmu i częstych kontaktów seksualnych z mężczyznami. W 1987 roku dowiedział się, że choruje na AIDS. Muzyk poinformował oficjalnie o chorobie dopiero na chwilę przed śmiercią. Zmarł 24 listopada 1991 roku w wyniku powikłań po grzybiczym zapaleniu płuc, na które zachorował przez bardzo słabą odporność. Miał 45 lat.

RadioZET.pl/PK

Oceń