Zamknij

Vera Lynn nie żyje. Legenda brytyjskiej muzyki zmarła w wieku 103 lat

18.06.2020 14:21
Vera Lynn nie żyje legendarna brytyjska piosenkarka miała 103 lata
fot. SHAUN CURRY/AFP/East News

Vera Lynn nie żyje. Ikona brytyjskiej muzyki zmarła w wieku 103 lat. Słynna piosenkarka zasłynęła z utworów, które podtrzymywały na duchu Brytyjczyków podczas II wojny światowej. Jej największym hitem była piosenka „We’ll Meet Again”.

Vera Lynn nie żyje. Legendarna brytyjska piosenkarka miała 103 lata

Vera Lynn nie żyje. Legendarna piosenkarka zmarła w czwartek rano, 18 czerwca w wieku 103 lat. Była jedną z najważniejszych brytyjskich artystek XX wieku. O śmierci ikony muzyki poinformowała rodzina. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostaną podane wkrótce.

Rodzina z głębokim smutkiem informuje o odejściu w wieku 103 lat jednej z najbardziej lubianych brytyjskich artystek — napisali członkowie rodziny, dodając, że utwory Very Lynn „podnosiły na duchu Brytyjczyków w czasie II wojny światowej, a ostatnio także w czasie epidemii koronawirusa”.

Śmierć artystki skomentował m.in. brytyjski premier Boris Johnson: „Jej urok i magiczny głos urzekały i podnosiły nasz kraj w najciemniejszych godzinach. Jej głos będzie żył dalej, aby podnosić serca przyszłych pokoleń”.

Vera Lynn: kim była brytyjska piosenkarka?

Vera Lynn cieszyła się ogromną popularnością wśród słuchaczy w trakcie konfliktu zbrojnego. Wokalistka śpiewała dla brytyjskich żołnierzy walczących w kraju, jak również w odległych rejonach świata: Indiach, Birmie czy Egipcie. Nazywano ją „skarbem sił zbrojnych”.

Do jej największych hitów należą m.in. utwory "We'll Meet Again", "A Nightingale Sang in Berkeley Square" i "The White Cliffs of Dover". Piosenki Lynn odnosiły też duże sukcesy poza Wielką Brytanią, m.in. w Stanach Zjednoczonych.

Brytyjka była aktywna zawodowo przez wiele lat. Po raz ostatni wystąpiła publicznie w 1995 roku, kiedy zaśpiewała w Pałacu Buckingham z okazji 50. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Nie zniknęła jednak z życia publicznego.

W 2009 roku, w wieku 92 lat, Vera Lynn została najstarszą żyjącą artystką, która dotarła na 1. miejsce brytyjskiej listy najlepiej sprzedających się płyt. W maju 2020 roku album z jej największymi hitami wrócił do Top 40 bestsellerów i tym samym legendarna piosenkarka pobiła własny rekord jako najstarszej żyjącej osoby, której wydawnictwo znalazło się na liście najlepiej sprzedających się albumów. Ostatnia studyjna płyta Very Lynn ukazała się w 2010 roku.

RadioZET.pl/PAP