Zamknij

Weekend pełen muzyki. IRA i Czerwone Gitary w Krynicy [RELACJA]

Redakcja
14.02.2018 19:13
Weekend pełen muzyki. IRA i Czerwone Gitary w Krynicy [RELACJA]
fot. Kamil Cichoń

Nietypowo, bo w sobotę i niedzielę, odbyły się kolejne koncerty cyklu Krynica Źródłem Kultury. Gwiazdą pierwszego wieczoru była IRA, a kolejnego dnia zagrała legenda polskiej piosenki - zespół Czerwone Gitary. Radio ZET jest wyłącznym radiowym patronem medialnym cyklu Krynica Źródłem Kultury.

Sobotnim supportem była śląska grupa KOLORY - kolejny półfinalista Festiwalu Supportów. KOLORY grają melodyjnego, gitarowego rocka w stylistyce indie. Czterdziestopięciominutowy set rozgrzał i przygotował publiczność na występ Artura Gadowskiego z przyjaciółmi.

IRA w zeszłym roku obchodziła trzydziestą rocznicę istnienia. Zespół ma na swoim koncie 11 płyt studyjnych, z których pochodzi wiele przebojów. Koncert rozpoczął się od „Wybacz”, a tuż potem krynicka publiczność usłyszała „Szczęśliwego Nowego Jorku” i odśpiewała razem z zespołem „Nie ma takiej siły, która nas rozdzieli”, czyli pierwsze słowa piosenki „Powtarzaj to”. Ze starszych hitów grupy pojawiły się również „Mój dom” i „Nadzieja” okraszone gitarowymi solówkami. Na bis IRA zagrała „Bierz mnie”.

IRA
fot. Kamil Cichoń

Niedzielny koncert Czerwonych Gitar poprzedził support - krakowski zespół Levi. Levi w swojej muzyce łączą bluesa, funk i soul, a ich znakiem rozpoznawczym jest barwa głosu wokalistki - Ewy Novel.

Gwiazda niedzielnego koncertu cieszy się niewątpliwie zasłużonym mianem legendy polskiej piosenki. Czerwone Gitary istnieją już ponad pół wieku, mają na swoim koncie 12 płyt, a wśród muzyków będących ich członkami można wymienić choćby Krzysztofa Klenczona, czy Seweryna Krajewskiego. Od samego początku gra w nich Jerzy Skrzypczyk - jedyny członek oryginalnego składu sprzed 53 lat. Nie była więc niespodzianką tłumnie przybyła publiczność, która wypełniła Pijalnię Główną w Krynicy. Koncert Czerwonych Gitar był podróżą przez historię zespołu i znakomitych muzyków, którzy przewinęli się w szeregach tej jednej z najważniejszych polskich grup. „Historia jednej znajomości”, „No bo ty się boisz myszy”, „Kwiaty we włosach”, „Wróćmy na jeziora”, „Baw się razem z nami”, „Ciągle pada” to utwory śpiewane przez całe pokolenia Polaków. Listę zagranych przebojów uzupełniła też „Anna Maria”, „Takie ładne oczy”, „Matura” i „Tak bardzo się starałem”.

Następne koncerty w krynickiej Pijalni zagrają Sylwia Grzeszczak (16 lutego) i Kult (17 lutego).

Krynica Źródłem Kultury potrwa do 23 lutego. Bilety na poszczególne wydarzenia można nabyć w Pijalni Głównej w Krynicy Zdroju, w placówkach Empiku oraz na stronie ebilet.pl. Wejściówki na wszystkie występy można także wygrać w poniedziałkowych i wtorkowych wydaniach "Wieczoru z Radiem ZET". Słuchaj uważnie programu Marcina Wojciechowskiego i zgarniaj bilety na świetne koncerty!

Organizatorami cyklu Krynica Źródłem Kultury są Uzdrowisko Krynica Żegiestów S.A. i agencja eventowa Especto. Sponsorzy to Miasto Krynica Zdrój i Polskie Koleje Linowe S.A.

Więcej szczegółów można znaleźć na krynicazrodlemkultury.pl.

Czerwone
fot. Kamil Cichoń
Czerwone2
fot. Kamil Cichoń