Zamknij

Wandal zniszczył pierwszy na świecie pomnik Davida Bowiego [FOTO]

Redakcja
28.03.2018 10:31
David Bowie
fot. twitter.com/JamieJohn0

W niedzielę odsłonięto pierwszy na świecie pomnik Davida Bowiego, który stanął w niewielkim angielskim mieście Aylesbury. Niestety, po mniej niż 48 godzinach monument został zniszczony przez wandala.

Wielka Brytania: Pomnik Davida Bowiego zniszczony przez wandala

Od 25 marca miasto Aylesbury w środkowej Anglii może pochwalić się pierwszym na świecie pomnikiem zmarłego w 2016 roku Davida Bowiego. Pomysłodawcą rzeźby z brązu, która stanęła w centrum miejscowości, był David Stopps — lokalny promotor muzyczny. Sam załatwił wszystkie niezbędne formalności i zainicjował internetową zbiórkę pieniędzy. Udało mu się zebrać 100 tysięcy funtów.

Niecałe dwa dni po odsłonięciu monument został zniszczony przez wandala. Ściana i część pomnika Davida Bowiego zostały pomazane, a na chodniku pojawił się napis „nakarmcie najpierw bezdomnych”.

Władze miasta niemal natychmiast skomentowały akt wandalizmu.

— Chcę zaznaczyć, że na budowę rzeźby przeznaczono dokładnie zero funtów z pieniędzy publicznych. Tak, zero funtów. Pomnik został sfinansowany w całości ze zbiórki crowdfundingowej, którą wsparli chętni ludzi, w tym ja — powiedział Mark Willis, zastępca burmistrza Aylesbury.

Monument został już poddany czyszczeniu. Jedna z kamer zarejestrowała zamaskowanego mężczyznę, który zniszczył rzeźbę. Trwają jego poszukiwania.

RadioZET.pl/independent.co.uk/PK