Zamknij

Pracownicy więzienia w Meksyku torturowali mężczyznę muzyką. Kazali mu słuchać reggaetonu

Redakcja
30.11.2018 17:02
Pracownicy więzienia w Meksyku torturowali mężczyznę muzyką. Kazali mu słuchać reggaetonu
fot. shutterstock.com

Władze pewnego meksykańskiego więzienia postanowiły poddać torturom jednego z osadzonych. Przez 10 dni mężczyzna był torturowany muzyką, a konkretniej reggaetonem. W ten sposób chciano zmusić urzędnika państwowego do przyznania się do winy i donoszenia na innych.

Okazuje się, że przykładem skutecznej tortury może być wielodniowe zmuszanie do słuchania muzyki. W ten sposób władze meksykańskiego więzienia chcieli nakłonić dyrektora biura prokuratury w mieście Veracruz — Gilberto Aguirre Garza — do przyznania się do winy i donoszenia na innych ważnych urzędników. Podziałało.

Garza trafił do więzienia za rzekomy udział w ukrywaniu i zmianie dowodów dotyczących masowego pochówku 13 ciał. W 2016 roku na terenie Meksyku odnaleziono szczątki 19 ofiar. Mężczyzna miał zataić informacje i poinformować o odkryciu tylko 6 ciał. Nie chciał jednak przyznać się do tego.

Władze zakładu karnego postanowiły więc wykorzystać muzykę jako narzędzie tortur. Pracownicy wiedzieli, że Gilberto Aguirre Garza był wielkim fanem muzyki poważnej i uwielbiał grać chociażby na fortepianie. Podjęto więc decyzję o torturowaniu go przez 10 dni jednym gatunkiem muzycznym — niezwykle popularnym dziś reggaetonem, który łączy muzykę reggae z hip-hopem i rapem. W więziennych głośnikach było słychać piosenki m.in. z repertuaru kolumbijskiego gwiazdora Malumy.

Wielodniowe słuchanie, także w samym środku nocy, tylko i wyłącznie tego typu muzyki wywołało u mężczyzny poważne problemy psychiczne. Urzędnik nie wytrzymał i zdecydował się podpisać obciążającego go dokumenty. Po całym zajściu jego prawnik interweniował i zgłosił to do odpowiedniej komisji praw człowieka z siedzibą w Waszyngtonie.

Nie chcesz przegapić żadnej premiery, teledysku i informacji ze świata muzyki? Dołącz do grupy Siła muzyki na Facebooku

RadioZET.pl/odditycentral.com/PK