Zamknij

Zakazane piosenki na ślubie. Kościół wprowadził listę hitów, których nie można śpiewać

05.08.2020 09:58
Ślub w kościele
fot. shutterstock.com

Lista zakazanych piosenek na ślubie trafiła do internetu. Okazuje się, że kościół stworzył spis utworów, których nie można śpiewać podczas ceremonii ślubnych. Co więcej, pojawiają się także obowiązkowe kursy liturgiczne, gdzie uczestnicy dowiedzą się m.in. jakie piosenki można śpiewać w trakcie ślubów.

Ślub to jeden z najważniejszych momentów w życiu człowieka. Często przygotowujemy się do niego długimi latami, planując każdy, nawet najdrobniejszy szczegół.

Dla wielu zakochanych istotną rolę odgrywa muzyka w trakcie ceremonii ślubnej. Okazuje się jednak, że parze młodej nie wszystko wolno. Kościół wprowadza listę zakazanych piosenek na ślubie i obowiązkowe kursy liturgiczne.

Najpiękniejsze panny młode – śluby polskich celebrytek [FOTO] 

Zakazane piosenki na ślubie. Kościół zakazuje śpiewania tych utworów

Do internetu trafiła lista zakazanych piosenek w kościele. Okazuje się, że są utwory, których nie powinniśmy śpiewać w trakcie ślubu. Portal Onet opublikował kilka tytułów znanych przebojów:

  • Ed Sheeran – „Perfect”
  • Leonard Cohen – „Hallelujah”
  • Jan Sebastian Bach – „Ave Maria”
  • John Paul Young – „Love Is In The Air”
  • The Beatles – „All You Need Is Love”
  • Mieczysław Fogg – „Serce Matki”
  • Piotr Rubik – „Niech mówią, że to nie jest miłość”
  • Josh Groban – „You Raise Me Up”

Utwory wykonywane w trakcie ślubów muszą mieć charakter religijny, a nie świecki. Diecezja Płocka wprowadza specjalne obowiązkowe kursy, w których trakcie uczestnicy dowiedzą się m.in. jak dobierać prawidłowy repertuar muzyczny podczas ceremonii ślubnej.

Często wynika to z niewiedzy czy braku przygotowania do tego, aby poprawnie dobierać śpiewy na taką liturgię. Z tego powodu będziemy organizować kurs liturgiczny dla takich osób: żeby zrozumiały czym jest liturgia, jak ona przebiega, jakie śpiewy mogą być podczas niej wykonywane — informuje na stronie diecezji ksiądz i dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej „Musicum” Marcin Sadowski: „Muzyka jest integralną częścią liturgii, podczas której udzielany jest sakrament małżeństwa. Ona musi był w pełni włączona w liturgię eucharystyczną, będącą pamiątką męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, dlatego też śpiewy nie mogą być wtedy świeckie, ale dostosowane do tego, co dzieje się w czasie liturgii”.

Kursy zaplanowano na 17 października i 7 listopada w Płocku. O udziale w szkoleniu informuje także m.in. Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie.

Od przyszłego roku osoby i zespoły muzyczne biorące udział w ceremonii ślubu będą zobowiązane do posiadania zaświadczenia o ukończeniu takiego kursu — czytamy na stronie diecezji i parafii.

Koszt kursu to 150 złotych. Zapisy odbywają się na stronie Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Płocku.

RadioZET.pl/onet.pl,diecezjaplocka.pl