Zamknij

Zmiany w obostrzeniach koncertowych. Co się zmieni od 26 czerwca?

24.06.2021 15:13
Koncert
fot. shutterstock.com/Zdjęcie poglądowe

W komunikacie na stronie resortu kultury zamieszczono nowe informacje na temat obostrzeń koncertowych. Od 26 czerwca zmieni się między innymi limit publiczności na widowni.

Od niedawna w Polsce ponownie można organizować koncerty i wydarzenia kulturalne. Ze względu na rosnącą liczbę zaszczepionych osób i spadający wskaźnik zachorowań na COVID-19 władze decydują się na kolejne łagodzenia przepisów. 

Zmiany w obostrzeniach koncertowych. Co się zmieni od 26 czerwca?

Zgodnie z najnowszym Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 22 czerwca w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów związanych z epidemią wkrótce zajdzie wiele istotnych zmian.

Ucieszą się z nich w szczególności fani koncertów oraz organizatorzy wydarzeń muzycznych. Limit publiczności na imprezach muzycznych organizowanych na powietrzu zwiększy się do 75 procent miejsc na widowni. W przypadku braku wyznaczonych miejsc udział w wydarzeniu może wziąć udział nie więcej niż 250 osób. Należy wówczas pamiętać również o 1,5-metrowych odległościach między uczestnikami wydarzenia oraz o maseczkach.

Zmiany w obostrzeniach od 26 czerwca. Jak będą wyglądały koncerty?

Zmieniają się również przepisy dotyczące organizacji koncertów w pomieszczeniach. Limit miejsc na widowni zwiększa się również do 75 procent miejsc. Jeśli konkretne miejsca nie zostaną wyznaczone, na wydarzeniu powinien obowiązywać dystans 1,5 metra między uczestnikami imprezy. W pomieszczeniu, w którym będzie odbywał się koncert, nie może przebywać jednocześnie więcej niż jedna osoba na 10 metrów kwadratowych powierzchni obiektu. Uczestnicy wydarzenia muszą także realizować nakaz zakrywania ust oraz nosa.

Ponadto od 26 czerwca kina, teatry, opery, filharmonie i grupy cyrkowe, a także domy i ośrodki kultury w zakresie związanym z przygotowaniem i realizacją wydarzeń artystycznych, wystaw oraz projekcją filmów lub nagrań wideo, również mogą udostępniać 75 procent liczby miejsc na widowni, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni – muszą zapewnić zachowanie odległości 1,5 metra pomiędzy widzami lub słuchaczami.