Zamknij

Zyski w branży muzycznej. Szokujący raport: tylko 12 procent trafia do artystów!

Redakcja
09.08.2018 16:30
Zyski w branży muzycznej. Szokujący raport: tylko 12 procent trafia do artystów!
fot. pixabay.com / FirmBee

Wiele osób myśli, że bycie muzykiem to świetna sprawa. Sława, podróże i miliony na koncie. Prawda jest jednak inna. Citigroup przygotowało raport, w którym określono, ile tak naprawdę pieniędzy z rynku muzycznego trafia do samych artystów. Okazuje się, że jedynie 12 procent.

W najnowszym raporcie Citigroup dowiadujemy się, że w 2017 roku amerykański przemysł muzyczny zarobił aż 43 miliardy dolarów. Kwota może robić wrażenie. Niestety, tylko niewielka ilość tej sumy trafiła do artystów — muzycy otrzymali jedynie 12 procent, czyli nieco ponad 5 miliardów dolarów.

Zobacz także

Autorzy badania zwracają uwagę na to, że obecni twórcy nie mają łatwo. Amerykańscy słuchacze, mimo że wydali w 2017 roku na muzykę aż ponad 20 miliardów dolarów, zdecydowanie bardziej wolą ją streamować, niż kupować w tradycyjny sposób. Zmusza to artystów do szukania alternatywnych źródeł zysku, takich jak chociażby coraz częstsze koncertowanie.

Kto więc otrzymuję resztę zysków z rynku muzycznego? Ogromne pieniądze trafiają do pośredników, czyli wytwórni płytowych, producentów, promotorów koncertowych czy platform streamingowych.

Zobacz także

Zdaniem twórców raportu branża muzyczna nadal nie dostosowała się do ery streamingu, który generuje coraz większe pieniądze. Analitycy twierdzą jednak, że przemysł będzie ewoluował i niewykluczone, iż już niedługo nastąpi konsolidacja różnego rodzaju pośredników, co ma korzystnie wpłynąć na zarobki artystów.

Nie chcesz przegapić żadnej premiery, teledysku i informacji ze świata muzyki? Dołącz do grupy Siła muzyki na Facebooku

RadioZET.plcitivelocity.com/PK