Zamknij

Słuchasz jednej piosenki w kółko? Naukowiec wyjaśnia dlaczego!

Redakcja
17.07.2018 09:59
Słuchasz jednej piosenki w kółko? Naukowiec wyjaśnia dlaczego!
fot. pixabay.com

Poznajesz nową piosenkę, zakochujesz się w niej i słuchasz na okrągło? Okazuje się, że jest na to naukowe wytłumaczenie. „Noisey” rozmawiało z profesorem muzyki Peterem Vuustem, który wyjaśnił dokładnie, dlaczego uwielbiamy słuchać jednego utworu aż do znudzenia.

Słuchanie jednej piosenki w kółko. Dlaczego to robimy?

Słuchacz radia, wpada Ci nagle w ucho nowa piosenka i chcesz ją zapętlać cały czas? Podobnie mają miliony słuchaczy na całym świecie. Dlaczego jednak tak się dzieje? Na to pytanie postanowił odpowiedzieć duński profesor i muzyk Peter Vuust w wywiadzie dla „Noisey”.

Okazuje się, że słuchanie w kółko uwielbianej przez nas piosenki aktywuje układ nagrody (zwany też ośrodkiem przyjemności) w naszym mózgu. Kolejne odsłuchania sprawiają, że uwalnia się dopamina, czyli słynny hormon szczęścia. Nic więc dziwnego, że Twój mózg prosi o zapętlanie przeboju.

ZOBACZ TEŻ: Dostajesz gęsiej skórki w trakcie słuchania muzyki? Twój mózg jest wyjątkowy!

Muzyka nie wpływa jednak na każdego tak samo. Wszystko zależy od człowieka. Vuust dodaje, że słuchanie tej samej piosenki działa na niektórych jak najsilniejszy narkotyk, bez którego nie wyobrażają sobie życia. Porównał także zapętlanie muzyki do chęci jedzenia, najbardziej podstawowej potrzeby człowieka.

Duński profesor nawiązał również do nagłego momentu, kiedy uwielbiana piosenka po prostu nam się znudzi i stracimy ochotę na jej ciągłe zapętlanie.

Jeśli słuchasz czegoś mnóstwo razy, przestajesz odczuwać nowe bodźce, na które nasze układy biologiczne są wyczulone — mówi Peter Vuust, profesor The Royal Academy of Music w Aarhus/Aalborg.

ZOBACZ TEŻ: 10 faktów na temat muzyki, o których nie miałeś pojęcia!

Nie chcesz przegapić żadnej premiery, teledysku i informacji ze świata muzyki? Dołącz do grupy Siła muzyki na Facebooku

RadioZET.pl/noisey.vice.com/PK