Gowin: nadchodzą dobre czasy dla szkolnictwa wyższego. Uczelnie zyskają wyższe dofinansowanie

24.09.2018 17:26
xxx zet

Jarosław Gowin potwierdził zwiększenie dofinansowania uczelni publicznych przez państwo. Wyraził też ubolewanie nad "żenująco niskimi" stawkami wynagrodzeń kadry naukowej i administracyjnej uczelni wyższych. Szykują się podwyżki!

Gowin: nadchodzą dobre czasy dla szkolnictwa wyższego. Uczelnie zyskają wyższe dofinansowanie fot. EastNews/

Od 2019 roku uczelnie zyskają wyższe dofinansowanie 

Jarosław Gowin potwierdził nowe informacje na temat wyższego dofinansowania, jakie zyskają uczelnie wyższe od państwa od 2019 roku. "Na rozwój szkolnictwa wyższego rząd przeznaczy w przyszłym roku 1 mld 350 mln zł" - powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa podczas specjalnej konferencji prasowej w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Uczelnie publiczne mają też otrzymać dodatkowo 3 mld zł w obligacjach Skarbu Państwa. Dokładny podział planowanych środków pomiędzy poszczególnymi uczelniami ma być znany na początku kolejnego roku akademickiego w październiku bieżącego, 2018 roku.

EN_01336554_0015 fot. East News/Marcin Bruniecki/REPORTER

"Nadchodzą dobre czasy dla szkolnictwa wyższego"

"Jestem przekonany, że nadchodzą dobre czasy dla szkolnictwa wyższego. Zarówno rozwiązania ustawowe, jak i pewne dodatkowe mechanizmy niezbędnego wzrostu finansowego, znaczącego w przyszłym roku, ale też wzrostu, który musi być znacznie większy w kolejnych latach - to wszystko zapewni nie tylko rozwój polskich uczelni, ale też rozwój Polski. Uczelnie są i powinny być w jeszcze większym stopniu kołem zamachowym rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego naszego kraju" - podkreślał Jarosław Gowin. Wicepremier wyraził tez ubolewanie nad "żenująco niskimi" stawkami wynagrodzeń pracowników naukowych, gwarantując, że nowa ustawa podwyższy minimalne wynagrodzenie dla doktorów, profesorów, pracowników akademickich. To, kto i jaką podwyżkę otrzyma, będzie już jednak zależeć od władz poszczególnych uczelni. 

Ministerstwo planuje kolejne podwyżki

Na nowych podwyżkach nie koniec. Kolejne maja podobno wejść w życie w 2020 i 2021 roku. Mają objąć nie tylko kadrę naukową, ale i administracyjną uczelni wyższych. Nie tylko uczelnie akademickie czekają pozytywne zmiany - minister podkreślał też istotną rolę, jaką odgrywają na rynku polskiej edukacji uczelnie zawodowe. Wśród propozycji zmian są m.in przedłużenie czasu trwania praktyk zawodowych do 6 miesięcy jak i uproszczenie systemu studiów i ich obsługi.

RadioZET.pl/źródło:PAPNaukawPolsce/AG

Oceń