Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Historia jak z "Gry o Tron". Rozwikłano zagadkę 1500-letniego ołtarza Majów

19.09.2018 17:20
xxx zet

Archeolodzy nie mają wątpliwości - historia nowo odkrytego zabytku jest nawet bardziej pikantna, niż fabuła popularnego serialu!

Historia jak z "Gry o Tron". Rozwikłano zagadkę 1500-letniego ołtarza Majów fot. YouTube

W Gwatemali odkryto 1500-letni ołtarz Majów

Wapienny ołtarz, liczący sobie 1500 lat odkryto na północy Gwatemali, przy granicy z Meksykiem i Belize. Przeprowadzone na miejscu badania pomogły odtworzyć historię lokalnej społeczności. Jest równie wciągająca, co fabuła popularnego serialu! "Dzięki ołtarzowi wiemy więcej o tym rozdziale historii Gwatemali. Nazwałbym to swoistą wersją "Gry o Tron", ale w wykonaniu Majów" - opisywał swoje wrażenia kierownik miejscowych wykopalisk, Tomas Barrientos. Zabytek mieści się na terenie majańskiego ośrodka La Corona

view-of-a-mayan-altar-exhibited-at-the-national-museum-of-archaeology-and-ethnology-in-guatemala-cit_382221_ fot. YouTube

Majańska wersja "Gry o Tron"

Ołtarz to jak dotąd najstarszy zabytek, jaki odkryto na terenie wykopalisk. Widnieje na nim wizerunek miejscowego króla, Chak Took Ich'aaka. Władca dzierży na nim berło, z którego wychodzą postacie dwóch bóstw, patronów miasta. Kamienna płyta była dokładnie datowana, dzięki czemu badacze wiedzą, że przedstawia zdarzenie z 12 maja 544 roku. Pozostałe dokonane podczas wykopalisk odkrycia pozwoliły archeologom ustalić również to, że ten sam król około 20 lat później objął we władanie niedalekie miasto El Peru-Waka. Badacze postanowili więc odtworzyć wydarzenia, które w tamtym okresie doprowadziły do silnej dominacji na tym obszarze dynastii Kaanul, znanym później jako "Królestwo Węża". 

VTR6BZFYNMI6RLSPFQKDTSLNPE fot. YouTube

Potęga dynastii Kaanul

Historia rzeczywiście przywodzi na myśl fabułę "Gry o Tron" - dynastia Kaanul przez lata zażarcie walczyła z inną dynastią, Tikal. Rywalizacja pomiędzy rodami była bardzo silna, a jej celem było przejęcie kontroli nad szerszym terytorium. Kaanul udało się pokonać Tikal i przejąć władzę na kolejne prawie 200 lat! Jak do tego doszło? Zwycięską taktyką okazał się sojusz z mniejszymi, okolicznymi miastami, umocniony przez małżeństwo Chak Took Ich'aaka z księżniczką jednego z potężniejszych lokalnych rodów.

"Ołtarz stanowi dowód potęgi władcy, który zdobył swoją pozycję umiejętną strategią. Zawieranie taktycznych sojuszy umocniło status króla, który był dzięki nim w stanie konkurować z tak silnym przeciwnikiem, jakim był ród Tikal" - dodaje Barrientos. Po upłynięciu dwóch stuleci pokonana dynastia uderzyła jednak ponownie, obalając dominację Kaanul. "Znaleziony ołtarz zdradził nam znacznie więcej na temat tego, jak do tego doszło i jak wyglądała tam wcześniej lokalna polityka i walka o władzę" - podsumowywał Barrientos.

RadioZET.pl/źródło:PrzedKolumbem;KopalniaWiedzy;Phys.org/AG

Oceń