Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

IKEA wycofa plastikowe produkty jednorazowego użytku ze swoich sklepów i restauracji

07.06.2018 17:20

IKEA znowu w słusznej sprawie. Chce pomóc dbać o środowisko, wycofując ze swoich sklepów oraz restauracji plastikowe „jednorazówki”. Szwedzka marka na koncie ma już wiele sukcesów na tym polu – także w Polsce. To jeszcze nie wszystko!

IKEA wycofa plastikowe produkty jednorazowego użytku ze swoich sklepów i restauracji fot. Michał Woźniak/East News

IKEA dba o środowisko

Nowa strategia zrównoważonego rozwoju IKEI nazywa się „People & Planet Positive”. Dobrze oddaje ducha popularnej marki, która regularnie angażuje się w różne akcje społeczne i działania na rzecz ochrony środowiska. Wśród postulatów znalazło się kilka obietnic, które firma planuje zrealizować do 2030 roku. Jedną z nich jest rezygnacja z plastikowych „jednorazówek”. IKEA zamierza wycofać wszystkie plastikowe produkty jednorazowego użytku zarówno ze swoich restauracji, jak i samych sklepów. Rozporządzenie ma wejść w życie jak najszybciej, maksymalnie do 2020 roku. To jeszcze nie wszystko!

Strategia zrównoważonego rozwoju IKEA w Polsce

„W Polsce IKEA może się już pochwalić sporymi osiągnięciami w obszarach transformacji ku gospodarce o obiegu zamkniętym oraz przeciwdziałaniu zmianom klimatu. W naszych sklepach osiągnęliśmy 100% recyklingu odpadów kartonowych, a do 2025 roku chcemy odzyskiwać też wszystkie odpady drewniane i plastikowe. W ubiegłym roku naszych 80 turbin wiatrowych IKEA w Polsce wygenerowało 456 GWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu 125 911 gospodarstw domowych. Dzięki inwestycjom w odnawialne źródła energii IKEA w Polsce osiągnęła niezależność energetyczną już w 2016 roku” – komentowała Katarzyna Dulko-Gaszyna, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju w IKEA. Szwedzka firma nie zamierza obniżać lotów – do 2020 roku przy każdym sklepie w Polsce pojawią się stacje do ładowania samochodów elektrycznych. Takie punkty działają na razie w pięciu miejscach.

Wegetariańskie hot dogi IKEA w Polsce już w sierpniu

Kolejnym ogłoszeniem było to, na które czekali szczególnie wegetarianie. Już od sierpnia możecie zacząć wypatrywać wersji wege popularnych hot-dogów marki. Firma planuje też znacznie rozbudować swoją ofertę gastronomiczną, opartą na produktach roślinnych. A jak już się najecie, możecie śmiało ruszać na zakupy – do 2025 roku marka zobowiązała się wprowadzić kolejne tanie rozwiązania dla domu z zakresu czystej energii.

IKEA wierzy w recykling

Jednym z najbardziej śmiałych założeń firmy jest projektowanie wszystkich swoich produktów w oparciu o zasady gospodarki o obiegu zamkniętym, z zamiarem stosowania wyłącznie materiałów odnawialnych i pochodzących z recyklingu. To krok, na który rzadko która marka decyduje się tak odważnie – IKEA jak zwykle przeciera więc szlaki. Całą nową strategię można znaleźć na stronie producenta.

RadioZET.pl/AG

WYBIERZ COŚ DLA SIEBIE:

Przeciął biurko z IKEI na pół. Nie spodziewał się... takiego widoku [FOTO]

Nie żyje założyciel sklepów IKEA

Oceń