Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Nagrody Nobla. Wyróżnienie z fizyki dla 3 naukowców za fale grawitacyjne

03.10.2017 12:45

Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki przyznano trzem naukowcom, którzy wnieśli istotny wkład do rozwoju detektora LIGO i obserwacji fal grawitacyjnych.

Nagrody Nobla. Wyróżnienie z fizyki dla 3 naukowców za fale grawitacyjne fot. Twitter / @NobelPrize

Nagroda Nobla 2017 w dziedzinie osiągnięć w fizyce została przyznana trójce naukowców - Rainerowi Weissowi, Barry'emu C. Barishowi oraz Kipowi S. Thorne'owi.

Nagroda została przyznana za "decydujący wkład w rozwój detektora LIGO i obserwacji fal grawitacyjnych". To właśnie dzięki trójce uczonych możliwa była obserwacja zmarszczek czasoprzestrzeni i fal grawitacyjnych, które dotarły na Ziemię w wyniku zderzenia dwóch czarnych dziur około miliarda lat temu. Zebrane dane przez detektor fal grawitacyjnych LIGO (Laser Interferometer Gravitational Wave Observatory) we wrześniu 2015 roku umożliwiło potwierdzenie istnienia fal grawitacyjnych, jak i samych czarnych dziur.

Wcześniej przewidywaliśmy, że nagroda może trafić w ręce Polaka - prof. Andrzeja Trautmana, który w latach 50. i 60. udowodnił, że fale w ogóle istnieją, a także można wykryć ich oddziaływanie. Niemniej jednak serdecznie gratulujemy wyróżnionej trójce naukowców i dziękujemy za tak istotny wkład w rozwój nauki.

Zagłosuj

Uważasz, że trójka naukowców zasłużyła na Nagrodę Nobla?

RadioZet.pl/AM

Sprawdź swoją wiedzę w naszym Quizie i rozpoznaj starszy model telefonu:

Oceń