Noc Muzeów 2018: mobilne planetarium, roboty i pokazy mappingu

14.05.2018 11:01

Tegoroczna edycja Nocy Muzeów zapowiada się coraz ciekawiej!

Noc Muzeów 2018: mobilne planetarium, roboty i pokazy mappingu fot. PAP

Noc Muzeów 2018: zobacz atrakcje, jakie przygotowało Ministerstwo Nauki

Tegoroczna edycja Nocy Muzeów zbliża się wielkimi krokami. Już 19 maja spragnieni kultury i zabawy mieszkańcy miast wyjdą na ulice, aby sprawdzić przygotowane przez różne placówki i instytucje nocne atrakcje. W organizacje wydarzenia włączyło się także Ministerstwo Nauki, które dla warszawskich odwiedzających przygotowało min. Naukobus, Planetobus czy pokazy robotów SANBOT. Tych, których z kolei ciekawią kulisy pracy ministerstwa zostaną zaproszeni do zwiedzania gabinetu wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina.

gowin

Pokazy astronomiczne w Planetobusie

Planetobus to nic innego jak mobilne planetarium - na jego półokrągłym suficie będą prowadzone specjalne pokazy astronomiczne, którym towarzyszyć będą profesjonalne prelekcje. "Wyświetlany w planetarium obraz pozwala na loty po całym wszechświecie i podróże w czasie, ukazując zjawiska zachodzące przeszłości na równi ze współczesnymi. Można oglądać dowolne niebo w każdym miejscu na świecie, śledzić przebieg pór roku zarówno w Polsce, jak i na biegunach i równiku, oglądać Ziemię i jej Księżyc z powierzchni Marsa, a także odwiedzać inne systemy planetarne" - tak zapowiada atrakcję resort nauki w oficjalnym komunikacie.

Planetobus

Mobilne laboratorium po raz pierwszy w Warszawie

Z kolei Naukobus to mobilne laboratorium, wyposażone w kilkanaście stanowisk doświadczalnych, przy pomocy których można odkrywać prawa fizyki, biologii i matematyki. Wspólny projekt ministerstwa i Centrum Nauki Kopernik będzie można zobaczyć w Warszawie po raz pierwszy. Jak dotąd razem z Planetobusem docierały tylko do uczniów szkół podstawowych w niewielkich miejscowościach. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów pozwolą dowiedzieć się min. jak oszukują nas zmysły, doświadczyć, jak w praktyce działa teoria zachowania momentu pędu, jak jesteśmy zbudowani oraz do czego potrzebna nam jest nauka.

sanbot

Wystawa humanoidalnych robotów

SANBOTy to humanoidalne roboty, które ministerstwo zaprezentuje podczas wydarzenia. Wszystkie trzy mają unikalne możliwości - rozpoznają ludzką mowę oraz twarze. Potrafią też chodzić, tańczyć i reagują na komendy. To jedna z najbardziej zaawansowanych technologicznie atrakcji, jakie przygotowało Ministerstwo Nauki. To jeszcze nie wszystko. Po zmroku planowane są także pokazy mappingu na elewacji budynku ministerstwa, drobne gry z upominkami i słodki poczęstunek dla najmłodszych.

RadioZEt.pl/AG

TAKŻE MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Noc Muzeów 2018 - Warszawa: zwiedzanie Fabryki czekolady E.Wedel

Noc Muzeów 2018 - kiedy zwiedzanie muzeów za darmo? [DATA, MIASTA]

Noc Muzeów 2018: Warszawa - program i LISTA muzeów w stolicy

Oceń